< sekcia

Ak sa nezmení zákon, bez garantov môže skončiť až 300 programov

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Rezort školstva chce zmeniť maximálny vek garanta zo súčasných 65 na 70 rokov.

Bratislava 21. júla (TASR) - Ak ministerstvo nezvýši vek, do ktorého môžu vysokoškolskí profesori garantovať jednotlivé študijné programy, na Slovensku by mohlo skončiť až 300 z nich. Rezort takto odôvodňuje snahu zmeniť maximálny vek garanta zo súčasných 65 na 70 rokov. "Výrazne by to ohrozilo mnohé programy," uviedol pre TASR hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Opatrenie by mala priniesť novela vysokoškolského zákona, ktorá je v pripomienkovom konaní.

Kaliňák dodal, že garanti by mali vychovávať docentov za profesorov, aby sa tak pri garantovaní zachovala kontinuita. O novele rokovala so šéfom rezortu Dušanom Čaplovičom (Smer-SD) koncom týždňa Rada vysokých škôl SR. Proti zvýšeniu veku garanta nenamietala práve kvôli tomu, že by to mohlo ohroziť existenciu mnohých odborov. Posudzovanie podľa veku je však podľa predsedu rady Viktora Smieška diskriminačné. Tvrdí, že garantov by mala individuálne posudzovať Akreditačná komisia (AK). "Vek by mal úplne vypadnúť. AK by posudzovala, či ten človek nie je vyhorený už v päťdesiatke," zdôvodnil predseda rady pre TASR. Mnohí profesori by podľa neho naopak nemali problém garantovať ani v sedemdesiatpäťke.

Zmeny v garantovaní chcel novelou vysokoškolského zákona presadiť už exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). V jej návrhu, ktorý kvôli pádu vlády nestihol prejsť, chcel zaviesť, aby garantom nebol jeden profesor, ale tím vysokoškolských učiteľov. Podobné plány avizuje aj súčasný šéf rezortu Čaplovič.

Zvýšenie veku garanta v minulosti navrhoval aj poslanec Smeru-SD a predseda školského výboru Mojmír Mamojka. "Ja som bol kameňovaný za to, že som to navrhoval. Zrazu je to dobré a navrhujú to všetci. Chlapci prišli na to, že starnú aj oni," povedal pre TASR Mamojka s tým, že je to pre neho obrovské morálne aj odborné zadosťučinenie. Novelou zákona v roku 2010 poslanec presadil to, aby vysokoškolskí učitelia mohli pracovať do 70 rokov. Čaplovičova novela by tak mala dať na rovnakú úroveň vek, dokedy môžu vysokoškolskí pedagógovia učiť a garantovať.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.