Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia 30. výročie osamostatnenia SR

Budaj: Po 30 rokoch patríme k vyspelým demokratickým krajinám

Na snímke poverený minister životného prostredia SR Ján Buda. Foto: TASR - Jakub Kotian

"Rozchod Česka a Slovenska prebehol bez preliatia jedinej kvapky krvi," uviedol minister v rozhovore pre TASR.

Bratislava 4. januára (TASR) - Slovenská republika po 30 rokoch píše podľa dočasne povereného ministra životného prostredia SR Jána Budaja (OĽANO) úspešný príbeh a patrí medzi vyspelé demokratické krajiny. "Rozchod Česka a Slovenska prebehol bez preliatia jedinej kvapky krvi," uviedol minister v rozhovore pre TASR.

Podotkol, že takýchto príkladov mierového rozdelenia dvoch krajín sa v histórii veľa nenájde. "Napriek ukončeniu spolunažívania v jednom štáte si Slovensko a Česko ostali blízke a stále sme jeden pre druhého najbližšími partnermi," doplnil.

Priblížil, že spoločný štát Čechov a Slovákov bol založený na historickej lži, podľa ktorej tieto dva odlišné národy tvoria jeden národ, hoci mali oba za sebou odlišnú genézu. "Pod rozdelenie Československa sa podpísala aj silná centralizácia moci v období totality, ktorý bol pre slovenskú stranu ťažko akceptovateľný," uviedol Budaj. V prvom rade bolo podľa neho rozdelenie Československa politickým rozhodnutím vtedajšej vládnucej garnitúry.