Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund

Minister vnútra vymenoval do funkcie policajného prezidenta Ľ. Soláka

Policajný prezident je podľa ministra pripravený riešiť všetky problémy, s ktorými polícia zápasí.

,aktualizované 

- Spojené štáty sa budú usilovať o obnovenie prímeria medzi militantným hnutím Hamas a Izraelom v Pásme Gazy. Vyhlásil v piatok Biely dom po tom, ako Izrael v piatok ráno opäť spustil bojové operácie v Pásme Gazy, pričom obvinil Hamas z porušenia podmienok prímeria.

- Vodiči sa smerom zo Stupavy do Bratislavy zdržia asi pol hodinu. S kolónami treba počítať aj v hlavnom meste. Upozorňuje na to Zelená vlna RTVS a Stellacentrum.

- Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) predstavil adventný kyberkalendár s praktickými radami, ako sa brániť pred hrozbami v kyberpriestore. Do 24. decembra ich bude zverejňovať na svojich komunikačných kanáloch. TASR o tom informoval hovorca NBÚ Peter Habara.

- Vláda chce obmedziť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Špecializovaný trestný súd (ŠTS). Tvrdí to opozícia, ktorá zámer odmieta.

- Zistenia týkajúce sa pokroku pri zmierňovaní globálneho otepľovania od prijatia parížskej klimatickej dohody v roku 2015 ukazujú, že ľudstvo sa rúti do priepasti, vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho vystúpenia na klimatickej konferencii OSN.

- Na hraničnom priechode Milhosť v okrese Košice-okolie sú odstavené kamióny, vznikajú kolóny. Dôvodom je obmedzenie vstupu kamiónov smerujúcich na Ukrajinu cez maďarsko-ukrajinský hraničný priechod Záhony.

- Izraelská armáda zverejnila v piatok interaktívnu mapu s vyznačenými evakuačnými zónami pre civilistov v Pásme Gazy, kde sa po vypršaní prímeria obnovili boje. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

- Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) v piatok o 15.00 h zablokovala hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod. Protestuje tým proti zrušeniu povoleniek pre ukrajinských dopravcov v Európskej únii.

- Ak nebudeme konať teraz, klimatická kríza bude čoraz viac poškodzovať životy miliónov ľudí, uviedol v piatok pápež František. TASR správu prevzala z agentúry ANSA.

- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v piatok vymenoval do funkcie prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Rýchly rast cien v roku 2022 zasiahol celú ekonomiku, najvýraznejšie sa však premietol do rastu cien potravín. Uviedol to Štatistický úrad (ŠÚ) SR v zverejnenej publikácii Štatistická ročenka SR 2023.

- Cesta prvej triedy medzi Liptovským Hrádkom a obcou Hybe je momentálne neprejazdná. Došlo tam k zrážke autobusu a nákladného auta. Na sociálnej sieti o tom informuje žilinská krajská polícia.

- Novým generálnym riaditeľom Univerzitnej nemocnice - Nemocnice sv. Michala sa stal Ladislav Kužela. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) o tom informoval na piatkovej tlačovej konferencii.

- Turisti pre konflikt Izraela s hnutím Hamas prestali dovolenkovať v regióne Blízky východ. Postihuje to najmä ekonomiky krajín ako Jordánsko, Libanon a Egypt, ktoré sú závislé od medzinárodného cestovného ruchu.

- V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici platí od 30. novembra zákaz návštev hospitalizovaných pacientov. Informovala o tom detská nemocnica na sociálnej sieti.

- Hnutie Progresívne Slovensko vyzvalo vládu, aby do rozpočtu na rok 2024 zahrnula aj financovanie podporných profesií na školách. Dôvodom je aj nedostatok odborného personálu. Duševné zdravie u mladých ľudí sa pritom podľa nich rapídne zhoršuje.

- Ruské úrady vzniesli nové obvinenia z vandalizmu proti lídrovi ruskej opozície Alexejovi Navaľnému, ktorý si vo väzení odpykáva 19-ročný trest. Oznámil to v piatok samotný Navaľnyj, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Ženy, ktoré sa cítia ohrozené svojimi partnermi, môžu na území celého Belgicko používať "protizmierovacie tlačidlo" na mobile. Ide o aplikáciu, ktorá políciu upozorní, ak sa konkrétna žena ocitla v nebezpečenstve.

- Ako prví na Slovensku otvorili sezónu v lyžiarskom stredisku Ždiar - Strednica pod Belianskymi Tatrami. Vedúci strediska Jaroslav Strachan pre TASR uviedol, že sa im to podarilo takmer o mesiac skôr ako vlani, keď sa prvýkrát lyžovalo až 25. decembra.

- Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová označila prebiehajúcu konferenciu OSN o zmene klímy COP28 v Dubaji za najvýznamnejšie podujatie smerujúce k ochrane klímy.