VIDEO: Čaputová: Prešli sme rokom traumy,odchod zdravotníkov je reálny

Strach a hnev sú dve najsilnejšie emócie, ktorými veľká časť spoločnosti reaguje na pandemickú krízu. V správe o stave republiky to pripomenula prezidentka Zuzana Čaputová.

,aktualizované 

- Tropická búrka Dianmu si vyžiadala v Thajsku najmenej šesť obetí na životoch a zaplavila už 70.000 príbytkov.

- Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na päť osôb - Mariana K., Alenu Zs., Tomáša Sz., Dušana K., Darka D. Ako organizovaná skupina mali pripravovať vraždu Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho.

- Rusko zaznamenalo 852 úmrtí v spojitosti s koronavírusovým ochorením COVID-19, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie.

- V talianskom Miláne sa pod záštitou OSN začala trojdňová konferencia Youth4Climate, na ktorej sa zúčastňuje celkovo 400 mladých aktivistov zo 197 krajín sveta.

- Témou tohtoročného Svetového dňa boja proti besnote je Besnota: fakty, nie strach. Svetový deň boja proti besnote pripadá na 28. septembra, výročie úmrtia zakladateľa lekárskej mikrobiológie a imunológie Louisa Pasteura.

- Militantné hnutie Taliban vyhlásilo, že sa v Afganistane dočasne bude riadiť ústavou z roku 1964, na základe ktorej ženy získali volebné právo.

- Lekári súhlasia s názorom prezidentky SR Zuzany Čaputovej na stav slovenského zdravotníctva. Hlava štátu poukázala vo svojej správe o stave republiky na vysoké počty obetí pandémie, aj na preťaženosť zdravotného systému a nemocníc.

- Nové prerozdelenie nemocníc v súvislosti s ich plánovanou reformou zverejní Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neskôr. Upozornila na to Asociácia nemocníc Slovenska.

- Približne 80 ľudí sa v českej metropole Praha zúčastňuje na proteste proti očkovaniu voči novému koronavírusu a pravidlám súvisiacim s protipandemickými opatreniami.

- Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prerušil hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek, kde je obžalovaný Štefan Á., do zajtra, keď odznejú záverečné reči.

- Európska komisia a úrady na ochranu spotrebiteľa Európskej únie dnes vyzvali koncern Volkswagen, aby odškodnil všetkých spotrebiteľov, ktorí si kúpili autá s manipulovanými emisiami, a nielen nemeckých.

- Polícia v Moskve zablokovala vstup do kancelárie podpredsedu Štátnej dumy za Komunistickú stranu Ruskej federácie (KPRF) Ivana Meľnikova.

- Polícia vyšetruje okolnosti streľby na osobné auto, ku ktorej došlo 26. septembra v Turčianskych Tepliciach.

- Polícia v súčasnosti preveruje údajnú bombovú hrozbu v budove v Košiciach, kde sídli okresný a krajský súd.

- Prezidentka SR Zuzana Čaputová v správe o stave republiky neoslovila menšiny. Uviedla to mimoparlamentná strana Aliancia v reakcii na prejav hlavy štátu, ktorý predniesla v Národnej rade (NR) SR.

- Koncentrácia častíc koronavírusu v odpadových vodách v Maďarsku za posledné týždne priebežne mierne stúpala.

- Turecká polícia zadržala desiatky študentov, ktorí protestovali proti nedostatku cenovo dostupného bývania. S odvolaním sa na turecké médiá o tom informovala agentúra DPA.

- Národná diaľničná spoločnosť (NDS) upozorňuje vodičov na obmedzenia na rýchlostnej ceste R1 pri Seredi v smere do Nitry.

- Pracovná skupina pre obnovu dôvery v právny štát, ktorá funguje pri Bezpečnostnej rade SR, pripravila zatiaľ 17 konkrétnych návrhov. Niektoré je ešte potrebné rozpracovať. Premiér Eduard Heger (OĽANO) o tom informoval na tlačovej konferencii.

- Pred súdom v Paríži sa v utorok začína "maratón" výpovedí ľudí, ktorí prežili teroristické útoky z 13. novembra 2015. V najbližších piatich týždňoch má byť vypočutých 300 ľudí - preživších i pozostalých po obetiach útokov.