Koalícia avizuje dohodu pri novele o COVID preukazoch a pri testoch

Podľa Krajniaka sa Lengvarský zaviazal, že ani v novom COVID automate v čiernej farbe sa nebude od neočkovaných vyžadovať test do obchodov a bude platiť len obmedzenie počtu osôb na štvorcové metre.

,aktualizované 

- Proti novým opatreniam talianskej vlády zameraným na tých, čo sa nedali zaočkovať proti koronavírusu, protestovali vo viacerých mestách krajiny tisíce ľudí.

- Novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka, ktorou sa upravuje i zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, posunula Národná rada (NR) SR do druhé čítania.

- Počet obetí zosuvov pôdy a zrútených budov v Indii vyvolaných monzúnovými dažďami sa zvýšil na 115, pričom desiatky ďalších osôb sú stále nezvestné. Viac ako 150.000 ľudí zo zasiahnutých oblastí evakuovali, oznámili tamojší predstavitelia.

- Opozičný Smer-SD sa s novelou zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri opatreniach, obráti na Ústavný súd (ÚS) SR. Urobí tak po jej schválení Národnou radou (NR) SR. Novelu označuje za diskriminačnú.

- Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mohol pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

- Opozícia v pléne Národnej rady (NR) SR namieta neúčasť predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) v pléne. Opakovane žiada prerušenie schôdze až do jeho príchodu späť. Tvrdí, že šiel na dovolenku.

- Maďarsko neprijme financie z ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU), ak budú podmienené zrušením kontroverzného zákona, ktorý na školách obmedzuje možnosť informovať žiakov o homosexualite či transrodových otázkach.

- Futbalisti úradujúceho majstra Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava zvíťazili v 1. kole sezóny 2021/2022 nad MFK Tatran Liptovský Mikuláš 4:1. Zápas hraný v NTC v Poprad bol pre domácich Liptákov premiérový v najvyššej futbalovej súťaži.

- Približne 65.000 ľudí sa zúčastnilo na berlínskom dúhovom pochode, nazývanom aj Christopher Street Day (CSD) - organizátori odhadli účasť dokonca 80.000 osôb.

- Na západnom a strednom Slovensku sa v nedeľu (25. 7.) očakávajú búrky. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

- Najmenej 14 ľudí zahynulo a 12 utrpelo vážne zranenia pri požiari v logistickom centre na severovýchode Číny.

- Jozef Habánik (Smer-SD) upozorňuje na neakceptovateľné podmienky definované vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o organizácii hromadných podujatí, ktoré sa dotýkajú aj mládežníckych a amatérskych športových zápasov a súťaží.

- Koalícia avizuje dohodu pri novele týkajúcej sa využívania COVID preukazov a pri preplácaní testov na ochorenie COVID-19. Nezaočkovaní občania v prípade zhoršenia epidemickej situácie nebudú platiť za testy pri chodení do práce, školy a obchodov.

- Českí vedci pomohli vyvinúť novú metódu, ktorá im umožnila odhadnúť hmotnosť jednej z najťažších čiernych dier, ktoré boli doteraz vo vesmíre pozorované. Jej hmotnosť sa podľa bádateľov pohybuje medzi desiatimi miliónmi až jednou miliardou hmotností Slnka.

- Tisíce ľudí vo Francúzsku protestovali proti návrhu zákona, ktorý vstup do reštaurácií a na iné miesta podmieňuje predložením dokladu o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu na covid.

- Bratislavská polícia doposiaľ nezaznamenala na zhromaždení pred budovou Národnej rady (NR) SR žiadne narušenie verejného poriadku.

- Pri nízkej zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 bude priebeh tretej vlny pandémie veľmi vážny. Následky, ktorým sa ešte stále dá predísť, budú desivé a nezvrátiteľné. Upozornilo na to konzílium odborníkov, ktorého členovia adresovali politikom výzvu.

- V Národnej rade (NR) SR sa naďalej rokuje o vládnej novele, ktorá predpokladá využívanie COVID preukazov pri pandemických opatreniach. Naďalej rokuje aj koalícia. Poslanec Erik Ňarjaš (OĽANO) hovorí o pozmeňujúcom návrhu.

- Úrazy hlavy utrpeli dvaja chlapci pri páde z dreveného plota na Prielome Dunajca. Ako o tom informuje Horská záchranná služba (HZS) na svojej internetovej stránke, zranenia jedného z nich si vyžiadali prevoz do nemocnice.

- Ruská Ústredná volebná komisia (ÚVK) vyškrtla z kandidátnej listiny Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) jej významného člena Pavla Grudinina. Podľa agentúry Reuters ide o ďalšieho opozičného politika, ktorý bol úradmi zbavený možnosti kandidovať v septembri.