Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana

Vo veku 71 rokov zomrela herečka a spisovateľka Milka Zimková

Za svoju hereckú a autorskú prácu získala mnoho ocenení, medzi inými napríklad Hlavnú cenu medzinárodnej poroty na 40. festivale Divadla jedného herca v poľskom meste Vroclav.

- Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR vníma avizované zmeny vo fungovaní ambulantných pohotovostí ako jediný racionálny postoj. Poukázala pritom na to, že stav slovenského zdravotníctva je s ohľadom na vekovú a personálnu krízu katastrofálny.

- Príslušníci Finančnej správy SR z Colného úradu Bratislava zachytili počas májových kontrolných akcií 200 spotrebiteľských balení cigariet bez kontrolnej známky a 107 fliaš alkoholu, takisto bez kontrolnej známky alebo s označením moldavskej kontrolnej známky.

- Nemecký pilot Mick Schumacher bude o týždeň v stredu jazdiť za Mercedes po prvý raz v rámci testov F1. Informovala o tom agentúra DPA.

- Výstavu s názvom Of other traces, ktorá prezentuje doktorandskú prácu Michaely Šuranskej s nadväznosťou na spoluprácu Stredoslovenskej galérie (SSG) v Banskej Bystrici s absolventmi tamojšej Akadémie umení, otvoria v stredu o 17.00 h v SSG na Dolnej ulici.

- Počet nezamestnaných v Nemecku sa v máji 2023 oproti aprílu zvýšil. Ale len mierne, menej ako analytici odhadovali.

- Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v stredu privítala na Slovensku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Po privítacom ceremoniáli absolvujú hlavy štátov spoločné rokovanie.

- Niekoľko slovenských farností otvorí svoje kostoly mimoriadne pre verejnosť v piatok (2. 6.) o 18.00 h, pretože sa zapoja do podujatia Noc kostolov. Podujatie nemá na Slovensku svojho oficiálneho garanta, zoznam miest prináša stránka apsida.sk.

- Vláda odborníkov chce v piatok (2. 6.) predstaviť zástupcom politických strán plán B v súvislosti s výstavbou nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková.

- V stredu o polnoci sa na Slovensku skončí všeobecný zákaz lovu rýb na kaprových revíroch (vodné nádrže, slepé, mŕtve a odstavené ramená) a začína sa hlavná kaprová sezóna. Vyplýva to zo zákona o rybárstve a jeho vykonávacej vyhlášky.

- Novým trénerom hádzanárov Tatrana Prešov sa stal 51-ročný Pavol Jano. S bývalým dlhoročným slovenským reprezentantom sa klub dohodol na ročnej zmluve. Informovala o tom oficiálna webstránka Tatrana.

- Na mestskom kúpalisku v Lučenci vrcholia prípravy na tohtoročnú letnú sezónu. Prvých návštevníkov tu plánujú privítať už prvý júnový víkend. Na sociálnej sieti o tom informovala samospráva.

- Vláda odborníkov na rokovaní schválila nových štátnych tajomníkov na Ministerstve hospodárstva (MH) SR a Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

- Vo veku 71 rokov zomrela v utorok (30. 5.) v Bratislave slovenská herečka, spisovateľka, scenáristka a prvá dáma divadla jedného herca na Slovensku Milka Zimková. Pre TASR to potvrdila jej dcéra Milina Zimková.

- Taliansky futbalový klub Sampdoria Janov prevzalo konzorcium, ktoré zahŕňa aj spoločnosť vedenú prezidentom Leedsu United Andreom Radrizzanim.

- Novým generálnym riaditeľom Slovenského pozemkového fondu (SPF) bude od 1. júna Henrich Haščák.

- Kandidáti na pozíciu člena Európskeho dvora audítorov absolvujú po novom verejné vypočutie pred hodnotiacou komisiou, ktorá dá potom odporúčanie vláde.

- Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) v roku 2022 schválil 906 žiadostí krajanov o podporu ich projektov. Na činnosť subjektov v oblasti vzdelávania, kultúry, informačno-publikačnej činnosti a médií poskytol sumu 2.499.926 eur.

- Slovenská republika neprebrala niektoré smernice EÚ do svojho právneho poriadku s transpozičnou lehotou ešte v roku 2021.

- Nemecké úrady zatkli počas razií sedem osôb podozrivých z podpory teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

- Štátnu tajomníčku Ministerstva kultúry (MK) SR Vieru Leščákovú vystrieda na poste doterajší šéf Inštitútu kultúrnej politiky MK SR Matúš Bieščad. Odvolanie Leščákovej a menovanie Bieščada k 1. júnu schválila v stredu vláda.