Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana

SÓLYMOS: Spájame sa s Dzurindom, lebo je tu chaos ako po Mečiarovi

Musíme úplne zmeniť politickú kultúru. To, čo priniesla táto politická garnitúra, s tým sa ďaleko nedostaneme, povedal v TASR TV predseda Mosta-Híd 2023 László Sólymos.

- Dopravnú nehodu na ceste prvej triedy v Liptovskej Osade, okres Ružomberok, v stredu neprežil 43-ročný vodič. Muž zišiel autom z cesty a narazil do stromu. TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková.

- Premiér Ľudovít Ódor sa stretol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Diskutovali o proeurópskom smerovaní Slovenska, spoločných hodnotách, slobode a právnom štáte.

- Kancelária Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (KRRZ) výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy (VS) v roku 2023. Oproti aprílovej prognóze došlo k nárastu schodku o 503 miliónov eur. Deficit tak môže dosiahnuť úroveň 7,5 miliardy eur (6,2 % HDP).

- Poslanci Štátne dumy, dolnej komory ruského parlamentu, predložili návrh zákona, ktorý zakazuje právne alebo chirurgické zmeny pohlavia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

- Úrad vlády (ÚV) SR odmieta útoky na štátnych zamestnancov v predvolebnom boji. Ohradil sa voči konšpiráciám, ktoré šíri Smer-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Taraba. Stanovisko TASR poskytol tlačový a informačný odbor úradu.

- Slovensko bude pri riešení diverzifikácie dodávok jadrového paliva pre elektrárne spolupracovať s Francúzskom.

- Kompromisný návrh zákona o zvýšení dlhového stropu USA prešiel v utorok (30. 5.) večer prvým veľkým testom vo Výbore pre pravidlá Snemovne reprezentantov, ktorý ho schválil tesnou väčšinou.

- Dánska premiérka Mette Frederiksenová predniesla v parlamente prejav sčasti napísaný s použitím nástroja umelej inteligencie (AI) s názvom ChatGPT. Chcela tak zdôrazniť revolučné stránky a riziká AI. Správu priniesla tlačová agentúra AFP.

- Urgentný príjem v nemocnici v Malackách bude naďalej fungovať aj po 31. máji. Podarilo sa zabezpečiť dostatočný počet lekárov, ktorí budú na urgente slúžiť. TASR o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

- Rusko sa opäť snaží otriasť jednotou a bezpečnosťou Európy, nesmieme mu to dovoliť, uviedol v stredu francúzsky prezident Emmanuel Macron na konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum, informuje TASR.

- Andrej Podkonický bude v nasledujúcej sezóne pôsobiť ako asistent trénera v ruskom klube Avangard Omsk.

- Mesto Bratislava čelí masívnemu kybernetickému DDoS útoku. Online služby mesta preto nie sú aktuálne pre verejnosť dostupné.

- Envirorezort chce klimatický zákon predložiť na rokovanie vlády v dohľadnej dobe. Je ešte potrebné doriešiť niektoré otvorené rozporové konania. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

- Medziročná miera inflácie v Nemecku v máji 2023 výrazne klesla na 6,1 % zo 7,2 % v apríli. Dôvodom boli najmä nižšie náklady na energie.

- Nemecká automobilová skupina Volkswagen sa nezúčastní boja o zľavy v Číne za žiadnu cenu. Uviedol to v stredu jej prevádzkový riaditeľ Ralf Brandstätter.

- Sudcovia súdu OSN odmietli v stredu odvolania dvoch šéfov tajnej služby niekdajšieho srbského prezidenta Slobodana Miloševiča voči rozsudku súvisiaceho s bosnianskym konfliktom z polovice 90. rokov, informuje TASR podľa agentúry AP.

- Ruskí a bieloruskí bedmintonisti by sa mohli vrátiť do súťažného diania. O ich návrate pod neutrálnou vlajkou v stredu rokovala Medzinárodná bedmintonová federácia (BWF).

- Slovensko a Francúzsko sa zaviazali k podpore výmeny informácií, budovaniu partnerských vzťahov a odstráneniu potenciálnych problémov pri realizácii projektov v oblasti vodíka.

- Francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castéraová označila vyjadrenia srbského tenistu Novaka Djokoviča k etnickým konfliktom na severe Kosova za nevhodné.

- Ceny nehnuteľností v eurozóne môžu zaznamenať nekontrolovaný pokles, keďže vysoké úrokové sadzby na hypotékach spôsobujú, že pre mnohých záujemcov sa nehnuteľnosti stávajú nedostupné a investorov neatraktívne.