Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav

V utorok sa pripravte na horúce a slnečné počasie

Teploty vystúpia na 26 až 31 stupňov Celzia.

- Juhokórejskí vojaci v utorok vypálili varovné výstrely, aby zahnali vojakov Severnej Kórey, ktorí na krátko prekročili pozemnú hranicu medzi týmito dvomi krajinami. Išlo o druhý takýto prípad prekročenia hranice za tento mesiac.

- Prevažná väčšina Ukrajincov naďalej považuje Volodymyra Zelenského za svojho legitímneho prezidenta, a to aj napriek predĺženiu jeho funkčného obdobia bez volieb, keďže krajina sa od februára 2022 nachádza vo vojnovom stave s Ruskom.

- Šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ sa na pondelkovom mimoriadnom summite v Bruseli na vedúcich postoch v európskych inštitúciách nedohodli, uviedol pre médiá predseda Európskej rady Charles Michel.

- Slovensko je 59. najkonkurencieschopnejšou ekonomikou spomedzi 67 hodnotených krajín z celého sveta. Vyplýva to z aktuálneho vydania Svetovej ročenky konkurencieschopnosti.

- Poľský premiér Donald Tusk v pondelok Nemecko žiadal, aby vysvetlilo incident, v rámci ktorého nemecká polícia minulý piatok údajne odviezla rodinu afganských migrantov za hranice a nechala ju na území Poľska bez predchádzajúcej konzultácie s poľskou stranou.

- Až 23 členských krajín NATO by tento rok malo splniť cieľ investovať do obrany najmenej dve percentá svojho hrubého domáceho produktu (HDP). Povedal to generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

- Futbalisti Francúzska zvládli svoj úvodný zápas na ME v Nemecku. Jeden z topfavoritov šampionátu vyhral v pondelňajšom stretnutí D-skupiny v Düsseldorfe nad Rakúskom 1:0.

- Tisíce protivládnych demonštrantov žiadalo v pondelok počas protestu v Jeruzaleme vyhlásenie nových volieb v snahe nahradiť vo funkcii premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý stojí na čele jednej z najpravicovejších koalícii v dejinách Izraela.

- Slovenskí futbalisti zdolali vo svojom úvodnom zápase E-skupiny na ME vo Frankfurte favorizované Belgicko 1:0.

- Ruský prezident Vladmir Putin odvolal v pondelok štyroch námestníkov ministra obrany a do jednej z uvoľnených funkcií vymenoval svoju príbuznú Annu Civiľovovú.

- Slovenský prezident Peter Pellegrini chce na prebiehajúcom mimoriadnom summite EÚ využiť stretnutia s lídrami členských krajín EÚ zo socialistického tábora, aby sa ich opýtal na možnosť návratu strán Smer-SD a Hlas-SD do Európskej socialistickej strany.

- Slovensko bude mať na pondelňajšom mimoriadnom summite EÚ otázky ku kandidátovi európskych socialistov a vlastný postoj má aj ku kandidátke európskych liberálov na funkciu šéfky európskej diplomacie. Naznačil to prezident SR Peter Pellegrini.

- Slovenský plavec Richard Nagy obsadil na ME v Belehrade 8. miesto v disciplíne 400 m polohové preteky.

- Slovenskí futbalisti viedli po prvom polčase svojho úvodného zápasu E-skupiny na ME vo Frankfurte nad favorizovaným Belgickom 1:0.

- Slovenskí futbalisti nastúpili vo svojom úvodnom zápase ME vo Frankfurte proti Belgicku v bráne s Martinom Dúbravkom.

- Slovensko chce na summite EÚ vyrokovať silné portfólio pre Maroša Šefčoviča v budúcej Európskej komisii (EK). Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini na úvod mimoriadneho zasadnutia Európskej rady.

- Šéf rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) sa v utorok (18. 6.) stretne s českým ministrom zahraničných vecí Janom Lipavským.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa stretla v pondelok so svojim maďarským náprotivkom Viktorom Orbánom.

- Futbalisti Rumunska si v úvodnom stretnutí E-skupiny na ME v Nemecku poradili s Ukrajinou 3:0.

- Súdna rada SR nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie bez predchádzajúcej odbornej diskusie v prípade tzv. lex atentát, ktorý minulý týždeň schválila vláda na svojom rokovaní.