MAJERSKÝ: Nič lepšie ako očkovanie zatiaľ nemáme

Ľudia, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov, by mali na pápeža dostať výnimku, povedal v TASR TV predseda KDH.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku má v stredu a vo štvrtok pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom G. a bratislavským expolicajtom Ladislavom V.

- Americké úrady sprísnili svoju definíciu výrazu astronaut, čo môže znamenať prekážku pre niekoľko súčasných dobyvateľov vesmíru z radov miliardárov.

- Slovenský športový strelec Juraj Tužinský sa na OH v Tokiu neprebojoval do finále disciplíny vzduchová pištoľ 10 m. V kvalifikácii obsadil 27. miesto nástrelom 570 bodov.

- Vlajkonosička výpravy Papuy-Novej Guiney sa stala prvou vzpieračkou v histórii, ktorá sa predstavila na piatich olympijských hrách.

- Organizátori olympijských hier v japonskom Tokiu oznámili 17 nových pozitívnych testov na koronavírus. Podľa oficiálnej webovej stránky hier je medzi nimi jeden športovec, ktorý nie je občanom Japonska.

- Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že si zvolil spoločnosť SpaceX pre realizáciu plánovanej misie na Európu, mesiac planéty Jupiter.

- Slovenský stolnotenisový pár Barbora Balážová, Ľubomír Pištej ukončili svoju púť v olympijskom mixe v úvodnom osemfinále.

- Prvé zlato na olympiáde v Tokiu získala Číňanka Qian Yang. Strelecký titul získala vo vzduchovej puške na 10 metrov

- Podpredseda Národnej rady (NR) SR Milan Laurenčík (SaS) ukončil prvý rokovací deň mimoriadnej schôdze parlamentu. Poslanci budú pokračovať v rokovaní v sobotu (24. 7.) ráno od 9.00 h.

- Peking oznámil zavedenie sankcií voči siedmim americkým občanom a spoločnostiam v reakcii na varovanie USA o zhoršujúcej sa situácii v Hongkongu v súvislosti s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti.

- Holandská prokuratúra vyšetruje muža podozrivého v spojitosti s úmrtiami najmenej šiestich ľudí. Údajne im dodal smrtiacu látku, ktorú použili pri spáchaní samovraždy.

- Rokovanie Národnej rady (NR) SR do 21.00 h prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel (OĽANO). V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele.

- Úrady v Čiernej hore nariadili na sedem dní zatvoriť všetky diskotéky a nočné kluby. Týka sa to vnútorných aj vonkajších priestorov prevádzok. Zakázané sú aj hudobné festivaly a ďalšie masové podujatia.

- Grécke úrady vyjadrili znepokojenie v súvislosti s posunom v šírení sa koronavírusu z mladších vekových skupín na skupinu obyvateľov vo veku 40 až 60 rokov.

- Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha.

- Chorvátsko sa rozhodlo predĺžiť z 210 na 270 dní platnosť potvrdenia o vakcinácii, alebo o prekonaní ochorenia COVID-19.

- Súd v Azerbajdžane odsúdil na tresty odňatia slobody v dĺžke šesť rokov 13 arménskych vojakov, ktorých usvedčil z terorizmu a nezákonného vstupu do krajiny.

- Výbor svetového dedičstva UNESCO požiadal Turecko, aby do začiatku budúceho roka predložilo správu o stave zachovalosti Chrámu Božej múdrosti (Hagia Sofia) v Istanbule. Výbor zároveň vyjadril "vážne znepokojenie" v súvislosti s dôsledkami premeny chrámu na mešitu.

- Európske burzy pokračovali na konci týždňa v zotavovaní. Podporili ich robustné údaje z ekonomiky. Navyše, Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok (22. 7.) potvrdila expanzívne nastavenie menovej politiky.

- Väčšina občanov Spojených štátov, ktorí sa doteraz nedali zaočkovať, o tom neuvažuje ani v budúcnosti. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý realizovalo americké Centrum pre výskum verejných otázok (NORC) agentúry Associated Press (AP).