Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Banskobystrický kraj

Prípadov chrípky v Banskobystrickom kraji pribudlo

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa epidemiológov v tomto nestabilnom počasí sa väčšina akútnych ochorení dá pripísať na vrub chorôb z prechladnutia.

Banská Bystrica 3. novembra (TASR) - V medzitýždňovom porovnaní takmer o polovicu nižší výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), ale viac ako o tretinu vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) zaznamenali v 44. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji. Údaje k tejto analýze sú však len z hlásení 36 percent lekárov pre deti a dorast a 32 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých.

Podľa epidemiológov to znamená, že v tomto nestabilnom počasí sa väčšina spomínaných akútnych ochorení dá pripísať na vrub chorôb z prechladnutia, kde nedominuje vírusová etiológia (pôvod), čiže ochorenia majú aj ľahší priebeh.

V 44. kalendárnom týždni evidoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici v absolútnych číslach 1825 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 850 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich chorobnosť v tomto týždni. CHPO sa vyskytli v 130 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 60 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich údaje v tomto týždni.

Najvyšší počet chorých na ARO je v absolútnych číslach v okrese Lučenec, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Zvolen. Čo sa týka CHPO, je najvyšší počet pacientov v okrese Banská Štiavnica, Zvolen a Žiar nad Hronom. Z hľadiska veku ochorenia na ARO aj CHPO najviac postihujú vekovú skupinu seniorov a žiakov základných škôl.

Epidemiológovia upozorňujú, že v čase zníženého výskytu ARO aj CHPO je najvhodnejší čas (október, november) na očkovanie. Vakcíny preplácajú všetky zdravotné poisťovne.

TASR o situácii v Banskobystrickom kraji informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.