< sekcia Banskobystrický kraj

V Banskej Bystrici otvoria prvý prázdny obchod. Naplnia ho darcovia

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Prázdny obchod sa rozhodli podporiť aj viaceré známe osobnosti regiónu, ktoré darujú svoje oblečenie s vedomím, že prinesie osoh iným.

Banská Bystrica 23. októbra (TASR) - V banskobystrickej Europe, ktorá je plná obchodov, otvoria dnes prvý obchod, ktorý bude prázdny. Žiadne oblečenie v ňom nikto nekúpi, naopak, organizátori očakávajú, že ho prinesú ľudia s dobrým srdcom a naplnia dobrými úmyslami.

Po mestách ako brazílske Sao Paulo, talianske Miláno či nemecký Berlín sa dvere Prázdneho obchodu v Europe otvoria o 11.00 h v centrálnom priestore medzi eskalátormi. Otvorený zostane do 31. októbra vždy v čase od 11.00 do 19.00 h. Do unikátnej zbierky šatstva sa môže zapojiť ktokoľvek a zahriať ním niekoho, kto to potrebuje.

Zamestnanci obchodu oblečenie uložia do regálov a nastajlujú do výkladu. Každý večer vyzbierané šatstvo roztriedia a obchod vyprázdnia.

"Odev následne rozdistribuujeme do detských domovov a domov pre núdznych v našom regióne, ktoré sme vyberali v spolupráci s mestom Banská Bystrica. Keďže hlavnou myšlienkou projektu je spojiť módu s dobročinnosťou, budeme radi za každý jeden kúsok, ktorý v tomto sychravom jesennom počasí zahreje a poteší deti či ľudí v núdzi," priblížil Viktor Maceják, event coordinator Europa SC.

Prázdny obchod sa rozhodli podporiť aj viaceré známe osobnosti regiónu, ktoré darujú svoje oblečenie s vedomím, že prinesie osoh iným.

Tento projekt pochádza z juhoamerického kontinentu, konkrétne z Brazílie. Tam ho pod originálnym názvom A Loja Vazia ako prvé prinieslo nákupné centrum VillaLobos v meste Sao Paulo, ktorému sa podarilo vyzbierať 3,2 tony šatstva určeného na pomoc chudobným.