Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. september 2023Meniny má Michal a Michaela
< sekcia Banskobystrický kraj

Banskobystrický kraj chce peniaze na obnovu budovy zvolenského divadla

Na snímke Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene. Foto: TASR - Ján Krošlák

Prostriedky by boli na zníženie energetickej náročnosti budovy a predpokladaná primárna energetická úspora je viac ako 60 percent.

Banská Bystrica 9. júna (TASR) - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa bude uchádzať o peniaze na obnovu budovy Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. TASR to potvrdila hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková s tým, že žiadosť je v sume 3,2 milióna eur.

Ako priblížila, prostriedky by boli na zníženie energetickej náročnosti budovy a predpokladaná primárna energetická úspora je viac ako 60 percent. Zámer žiadať o prostriedky z plánu obnovy schválili banskobystrickí krajskí poslanci na svojom májovom rokovaní. "Momentálne čakáme na kladné stanoviská príslušných štátnych orgánov k spracovanej projektovej dokumentácii a uzatvárame žiadosti o nenávratný finančný príspevok," objasnila. Spresnila, že v tejto fáze získanie prostriedkov z plánu obnovy nie je garantované.

Hovorkyňa dodala, že v rámci pripravovaného projektu počítajú s kompletnou výmenou okien a dverí za izolačné. Zatepliť by chceli aj severnú fasádu, ktorá nie je podľa BBSK pamiatkovo chránená. Zmena by sa týkala aj formy vykurovania a obnovy i modernizácie osvetlenia divadla.

Podľa Štepánekovej poslednou rekonštrukciou prešlo DJGT v minulom roku, keď robili divadelné javisko. "Konkrétne to bola kompletná výmena prepadliska vrátane nákupu novej divadelnej techniky v celkovej výške viac ako 170.000 eur," spomenula. Zriaďovateľom Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene je BBSK.