Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Banskobystrický kraj

Návrh dohody v kauze futbalovej korupcie posúdi bystrický súd

Futbalista Ivan Hodúr. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Dohodu o vine a treste v piatok predložil na Špecializovaný trestný súd prokurátor. Obvinení sú Michal Dian, Ivan Hodúr a Marek Božoň, môžu dostať podmienky a pokuty.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) - pracovisko Banská Bystrica bude schvaľovať dohodu o vine a treste, ktorú uzavrela trojica obvinených v kauze ovplyvňovania futbalových zápasov.

Termín verejného zasadnutia ešte nie je vytýčený, TASR to dnes potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Dohodu v piatok 24. októbra predložil na ŠTS prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry SR. Obvinení sú v kauze Michal Dian, Ivan Hodúr a Marek Božoň.

Obvinení sú pre trestný čin prijímania úplatku podľa paragrafu 321 odseku 1 Trestného zákona, ktorého sa mali dopustiť v súvislosti s ovplyvňovaním futbalových zápasov športových klubov DAC Dunajská Streda, resp. FC Nitra. "V prípade schválenia dohody súdom budú jednotlivým obvineným uložené podmienečné tresty odňatia slobody a peňažné tresty. Vo vzťahu k ďalším obvineným, proti ktorým je vedené trestné stíhanie pre trestný čin podplácania, prípravné konanie naďalej pokračuje v spolupráci s príslušnými orgánmi Českej republiky," informovala v piatok hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. V prípade, že súd dohodu schváli, stane sa právoplatnou a nebude možné sa voči verdiktu odvolať.

Všetci traja obvinení figurovali v korupčnom škandále s ovplyvňovaním zápasov, za čo dostal Hodúr od disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) dištanc na 25 rokov a Dian s Božoňom na 18 rokov. Hodúr pôvodne dostal trest zákazu činnosti na 14 rokov za účasť na manipulácii duelov slovenskej najvyššej súťaže v drese DAC Dunajská Streda v sezóne 2013/2014. V máji tohto roku bývalému slovenskému reprezentantovi disciplinárka SFZ rozšírila dištanc o ďalších 11 rokov za ovplyvňovanie výsledkov prípravných stretnutí v drese FC Nitra v roku 2011.