< sekcia Banskobystrický kraj

Bojové lietadlá A-10C Thunderbolt cvičia na Slovensku s našimi letcami

Lietadlá americkej armády typu A-10C Thunderbolt (na snímke) budú celý tento týždeň cvičiť s našimi armádnymi zložkami letectva. Štyri stroje dnes prileteli na letisko Sliač z Rumunska, kde už nejaký čas pôsobia. Sliač, 18. mája 2015. Foto: TASR/Jozef Poliak

Bojové lietadlo A-10C Thunderbolt je určené na podporu pozemných síl. Je silne vyzbrojené.

Sliač 18. mája (TASR) - Lietadlá americkej armády typu A-10C Thunderbolt budú celý tento týždeň cvičiť s našimi armádnymi zložkami letectva. Štyri stroje dnes prileteli na Letisko Sliač z Rumunska, kde už nejaký čas pôsobia.

Lietadlá sú súčasťou 354 Expedičnej bojovej letky (Expeditionary Fighter Squadron) pôsobiacej v Arizone. "Na cvičení precvičíme celý komplex procedúr. Naši letovodi budú napríklad navádzať lietadlá na ciele, precvičíme si aj náš systém protivzdušnej obrany a americkí piloti si vyskúšajú našu leteckú strelnicu v Malackách," uviedol veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Miroslav Korba.

Bojové lietadlo A-10C Thunderbolt je určené na podporu pozemných síl. Je silne vyzbrojené. Podľa Korbu cvičenie s takýmto druhom lietadiel, ktoré je porovnateľné napríklad s ruským typom SU-25, bude pre našich letcov a letovodov značným prínosom. "Dôležitý pre nás však bude aj kontakt s letcami inej krajiny, navyše krajiny v rámci Aliancie," dodal.

Lietadlá sa po skončení cvičenia vrátia na základňu v Rumunsku, odtiaľ pôjdu ešte na podobnú misiu do Poľska.