< sekcia Banskobystrický kraj

Nemocnica v Lučenci začne vo štvrtok očkovať vakcínou Sputnik V

Ruská vakcína Sputnik V. Foto: TASR Milan Kapusta

Záujem o očkovanie je veľký u občanov nad 60 rokov, ktorí dôverujú ruským vakcínam, hovorí výkonná riaditeľka nemocnice Daniela Pršebicová.

Lučenec 8. júna (TASR) – Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci je pripravená na spustenie očkovania vakcínou Sputnik V. Prvých ľudí v Banskobystrickom kraji zaočkujú neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 vo štvrtok (10. 6.). Pre TASR to potvrdila výkonná riaditeľka nemocnice Daniela Pršebicová.

Nemocnica už má naskladnené prvé dávky vakcíny Sputnik V i mraziaci box, v ktorom je potrebné očkovaciu látku skladovať. Očkovanie Sputnikom V si podľa Pršebicovej nevyžaduje žiadne špeciálne postupy ani opatrenia a prípravy sú rovnaké ako pri očkovaní inými vakcínami proti novému koronavírusu. Ako dodala, nemocnica sa do očkovania Sputnikom V zapojila z vlastnej iniciatívy a denne bude schopná zaočkovať 150 ľudí.

„Záujem o očkovanie je veľký u občanov nad 60 rokov, ktorí dôverujú ruským vakcínam. Pýtajú sa, prečo sú obmedzenia veku len u nás na Slovensku. Považujú to za diskrimináciu občanov Slovenska,“ dodala Pršebicová.

Očkovanie Sputnikom V bez vekového limitu navrhol aj minister financií Igor Matovič (OĽANO) s odvolaním na ruský dokument, ktorý mal výrobca vakcíny zaslať Ministerstvu zdravotníctva SR koncom minulého týždňa. Rezort potvrdil, že dokument analyzuje a verejnosť bude o svojich záveroch informovať. Prihlasovanie na očkovanie neregistrovanou vakcínou je pre ľudí vo veku od 18 do 60 rokov možné od začiatku júna.

Vakcínou Sputnik V sa na Slovensku očkuje od pondelka (7. 6.) v Bratislavskom a Žilinskom kraji a od utorka v Nitrianskom kraji. Vo štvrtok (10. 6.) sa ruskou vakcínou okrem Lučenca začne očkovať i v Trenčianskom kraji. V Košickom, Prešovskom a Trnavskom kraji by sa očkovanie Sputnikom V malo odštartovať počas víkendu.