< sekcia Banskobystrický kraj

Lučenec sa uchádza o členstvo v združení Smart Cities klub

Ilustračné foto. Foto: TASR/Branislav Caban

Mesto už v súčasnosti má smart riešenia napríklad v oblasti vzdelávania, dopravy, v odpadovom hospodárstve, v cestovnom ruchu a informovaní občanov.

Lučenec 27. júna (TASR) – Mesto Lučenec sa chce stať členom občianskeho združenia Smart Cities klub, ktoré slúži na výmenu skúseností a spoluprácu pri príprave stratégií i programov na vytváranie inteligentných miest. Podanie žiadosti o prijatie za člena zoskupenia schválili mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí.

„Naše mesto už smart riešenia prináša, ale aby sme boli úspešnejší a mali viac informácií, chceli by sme v klube pôsobiť, pretože práve tam sa dostaneme k novým možnostiam a snáď aj príkladom dobrej praxe, čo v iných mestách funguje a čo možno nefunguje,“ priblížila pre TASR primátorka Lučenca Alexandra Pivková.

Dodala, že mesto už v súčasnosti má smart riešenia napríklad v oblasti vzdelávania, dopravy, v odpadovom hospodárstve, v cestovnom ruchu a informovaní občanov.

„Práve toto rozvíjame, vypracovávame a priebežne realizujeme aj ďalšie projekty takýchto smart riešení, zameraných na aplikáciu nových prvkov. Máme napríklad pripravený projekt na bike sharing, inteligentný priechod pre chodcov, elektromobil pre mestskú políciu či stanovištia na nabíjanie elektromobilov,“ konkretizovala primátorka.

Výška ročného členského príspevku Lučenca v OZ Smart Cities klub by mala byť 1500 eur. Uvedená suma je zabezpečená v disponibilnom rozpočte mesta.