< sekcia Banskobystrický kraj

Múzeum v R. Sobote vystavuje zreštaurovaný obraz cisárovnej Sissi

Ilustračná snímka. Foto: TASR - František Iván

epriaznivý stav obrazu si vyžiadal komplexné odborné reštaurovanie, ktoré zamedzilo ďalšiu degradáciu zbierkového predmetu a prinavrátilo jeho pôvodné výtvarno-estetické kvality.

Rimavská Sobota 9. júla (TASR) – Zreštaurovaný portrét cisárovnej Alžbety, prezývanej Sissi, je aktuálnym predmetom mesiaca, ktorý do 2. augusta vystavuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Podľa jeho historičky Angeliky Kolár ide o veľkoplošný obraz s rozmermi 268 x 155 centimetrov, ktorého autorom je Kornel Spányik.

Reprezentatívny portrét je komponovaný na vertikálne orientovanom predĺženom formáte plátna. Cisárovná Alžbeta je odetá v tmavých smútočných šatách so svetlými rukavicami, v ruke drží zložený čierny vejár. Takýto odev nosila po smrti svojho syna Rudolfa, ktorý zomrel v roku 1889,“ priblížila historička.

Dodala, že nepriaznivý stav obrazu si vyžiadal komplexné odborné reštaurovanie, ktoré zamedzilo ďalšiu degradáciu zbierkového predmetu a prinavrátilo jeho pôvodné výtvarno-estetické kvality.

Autorkou reštaurátorských prác je Andrea Ševčíková, členka Komory reštaurátorov na Slovensku. Reštaurovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia,“ zakončila Kolár.