Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Banskobystrický kraj

Na hradnej zrúcanine Šášov pribudnú prístrešky pre turistov

Zrúcanina hradu Šášov. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Prístrešky majú slúžiť predovšetkým ako ochrana pred zlými poveternostnými podmienkami a ako miesto oddychu.

Žiar nad Hronom 30. októbra (TASR) - Na hradnej zrúcanine Šášov neďaleko Žiaru nad Hronom pribudnú dva prístrešky. Združenie na záchranu hradu Šášov ich vybuduje v rámci projektu, ktorý podporila nadácia Pantheon Fundation. Prístrešky, ktoré budú vybudované v predhradí, poslúžia nielen turistom, ale aj dobrovoľníkom a pracovníkom, ktorí na hrade pôsobia.

"Prístrešky majú slúžiť predovšetkým ako ochrana pred zlými poveternostnými podmienkami a ako miesto oddychu. Budú pod nimi umiestnené stoly a chceme na ne umiestniť žľaby tak, aby sme zachytávali vodu do veľkých bandasiek," vysvetlil predseda združenia Rastislav Uhrovič s tým, že to združeniu uľahčí robotu, keďže v súčasnosti musia vodu na hrad vynášať. Vzhľad drevených prístreškov združenie konzultovalo aj s krajským pamiatkovým úradom.

Šášov
Foto: TASR/Michal Svítok
Okrem spomínaného projektu sa združeniu podarilo počas tohto roka zrealizovať viacero vecí. Odstraňovali náletovú vegetáciu, dobudované boli aj zábradlia. "Tento rok sa nám podarilo zakonzervovať najprv severný okenný otvor druhého nadzemného podlažia strážnej veže a neskôr, čo bola podstatne väčšia akcia, komplexná obnova západného okenného otvoru tretieho nadzemného podlažia strážnej veže," vysvetlil Uhrovič. Aj vďaka tomu je podľa jeho slov veža v súčasnosti opäť stabilnejšia.

Prvá zmienka o hrade Šášov je z roku 1253 ako majetok bratov de Vancha, z nich Štefan bol ostrihomským arcibiskupom.
Foto: TASR/Michal Svítok
V murárskych prácach chce združenie pokračovať aj budúci rok. V pláne má konzerváciu južného okenného otvoru tretieho podlažia. Okrem toho na hrade tento rok pokračoval architektonicko - historický a archívny výskum. "V rámci archívneho sme sa zamerali predovšetkým na zháňanie fotografického materiálu, ktorý nám dopomôže k návrhom obnovy, ale takisto sa pátra aj po približnom dátume, kedy bol hrad opustený a začal chátrať," dodal Uhrovič.