< sekcia Banskobystrický kraj

Na letisku Dobrá Niva vytvorili 8,5 metra dlhú mapu Slovenska

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Obnovené legendárne mapy patria k najobľúbenejším mapám, ktoré využívajú pri dorazení do cieľa milovníci turistiky a cykloturistiky nielen zo Slovenska.

Dobrá Niva 8. júla (TASR) - Na letisku Dobrá Niva vytvorili letecký pilot Matúš Krajňák a kartograf Jakub Chovan netradičnú mapu Slovenska, ktorú tvorí celkom 56 máp v mierke 1:50.000. Uloženie máp trvalo obom nadšencom takmer dve hodiny. Ich dielo je 8,5 metra dlhé a široké 4,5 metra. Zvečnené bolo aj pohľadom z neba, dronom.

„Jednotlivé lokality Slovenska sú pokryté legendárnymi turistickými mapami tak, že mapy sú rozprestreté presne na mieste, kde sa reálne v rámci Slovenska aj daná lokalita nachádza," uviedol Chovan.

Dodal, že mapa pozostáva zo starších vydaní turisticko – cyklistických máp, ktoré vydal pre nadšencov turistiky a cyklistiky ešte bývalý Vojenský kartografický ústav (VKÚ) Harmanec a z najnovších aktualizovaných máp, ktoré doteraz vydal jeho nástupca VKÚ Harmanec, s. r. o.

Obnovené legendárne mapy patria k najobľúbenejším mapám, ktoré využívajú pri dorazení do cieľa milovníci turistiky a cykloturistiky nielen zo Slovenska. Širokej verejnosti sú prístupné aj na internete.

„Nadšenci turistiky ich nájdu na stránke www.vku-mapy.sk. Aj vzhľadom na vývoj epidémie nového koronavírusu veríme, že práve v tomto čase dovoleniek prispeje aj táto elektronická možnosť dostupnosti máp k rozvoju turistiky na Slovensku,“ podotkol Chovan.