< sekcia Banskobystrický kraj

Opäť spustili banskobystrické karanténne centrum pre ľudí bez domova

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Aktuálne je v ňom umiestnených päť pozitívne testovaných osôb, ktorých zachytil Slovenský Červený kríž, územný spolok Banská Bystrica v nocľahárni Večierka.

Banská Bystrica 13. októbra (TASR) – Pre šírenie nového koronavírusu mesto Banská Bystrica opäť prevádzkuje karanténne centrum pre ľudí bez domova na Magurskej ulici v Sásovej. TASR o tom v stredu informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

Ako dodala, aktuálne je v ňom umiestnených päť pozitívne testovaných osôb, ktorých zachytil Slovenský Červený kríž, územný spolok Banská Bystrica v nocľahárni Večierka. „Samospráva im zabezpečuje pravidelnú stravu, pričom všetci hlásia bezproblémový priebeh ochorenia,“ zhrnula. „Podľa informácií z Rooseveltovej nemocnice je v nej aktuálne hospitalizovaných 28 pacientov, osem z nich bolo zaočkovaných. Celkovo 21 pacientov je hospitalizovaných na oddelení infektológie,“ poznamenala.

Doplnila tiež, že na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny sú s potrebou podpory dýchania na umelej pľúcnej ventilácii hospitalizovaní traja pacienti, štyria pacienti sú na internom oddelení. V nemocnici platia všeobecné preventívne epidemické opatrenia v zmysle nariadení Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva zdravotníctva SR. Podľa nej sem patria zákaz návštev pacientov a aj povinnosť nosiť respirátor. Každý pacient, ktorý prichádza na hospitalizáciu alebo operáciu, musí mať negatívny test nie starší ako 48 hodín.

Hovorkyňa ďalej uviedla, že vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb je situácia priaznivá a v žiadnom z nich neevidujú pozitívne testovaných klientov. „V pobytových zariadeniach bol vyčlenený priestor, ktorý podľa ďalšieho vývoja situácie poslúži na prípadnú izoláciu pozitívne testovaných osôb,“ zdôraznila. „Odbor sociálnych vecí mestského úradu pravidelne komunikuje s regionálnym úradom verejného zdravotníctva a zamestnanci sú pripravení promptne reagovať na akúkoľvek situáciu,“ podotkla.

Podľa Marhefkovej je v súčasnosti kvôli pozitívne testovaným žiakom či pedagógom uzatvorených 12 tried v piatich základných školách. „Kvôli pozitívnym pedagógom boli zatvorené aj tri triedy v troch materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica,“ ukončila s tým, že všetky školy a škôlky zabezpečujú počas obdobia povinnej karantény pre svojich žiakov dištančné vzdelávanie.