Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Banskobystrický kraj

Primátor Nosko bude poberať plat 4207 eur, viceprimátor 2945 eur

Ján Nosko Foto: TASR

Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici. Schválili tak pôvodný návrh, ktorý predložil prednosta mestského úradu Martin Adamec.

Banská Bystrica 27. januára (TASR) – Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko bude mesačne poberať plat 4207 eur. Rozhodli o tom na dnešnom zasadnutí poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici. Schválili tak pôvodný návrh, ktorý predložil prednosta mestského úradu Martin Adamec. Je to 60-percentné zvýšenie oproti minimálnemu platu, ktorý primátor Banskej Bystrice, mesta do 100.000 obyvateľov, musí dostať. MsZ mohlo ísť až do výšky 70 percent.

Poslanci tiež rozhodli, že viceprimátor Banskej Bystrice Jakub Gajdošík bude mesačne dostávať plat 2945 eur, čo je 70 percent z platu primátora. Je to strop, ktorý mohol dostať a navrhol mu ho primátor Nosko.

Podľa zákona primátorovi patrí plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve - a tá vychádzajúc z údajov Štatistického úradu za rok 2013 dosiahla 824 eur - a násobku 3,19. Primátor Banskej Bystrice je zaradený do ôsmej platovej skupiny podľa počtu obyvateľov, teda do 100.000. Minimálny plat, ktorý musí dostať, je 2629 eur. Ak by mu ho MsZ zvýšilo až o 70 percent, v takom prípade by Nosko poberal 4470 eur mesačne.

Plat zástupcu primátora upravujú Zásady odmeňovania poslancov MsZ v Banskej Bystrici. "Zástupcom primátora patrí namiesto mzdy alebo inej odmeny v zamestnaní plat vo výške desať až 70 percent platu určeného primátorovi," uvádza sa v zásadách.