< sekcia Banskobystrický kraj

Respiračných a chrípkových ochorení je v Banskobystrickom kraji menej

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Chrípka je aktuálne najrozšírenejšia v okrese Poltár.

Banská Bystrica 17. októbra (TASR) – Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a chrípke podobných ochorení (CHPO) v 42. kalendárnom týždni v Banskobystrickom kraji klesol. TASR o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Počet pacientov s ARO v tomto týždni je podľa odborníkov nižší o 37 percent a výskyt CHPO sa v porovnaní s minulým týždňom znížil o 83 percent. Regionálni hygienici hlásia 2626 ľudí s ARO, čo predstavuje prepočítanú chorobnosť takmer 790 osôb na 100.000 obyvateľov. „Na chrípku ochorelo 47 ľudí, čo je prepočítaná chorobnosť 14 ľudí na 100.000 obyvateľov,“ priblížila Tolnayová s tým, že RÚVZ eviduje najviac pacientov vo veku detí základných škôl.

Najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Zvolen, Rimavská Sobota, Revúca, Žiar nad Hronom a Žarnovica. Chrípka je aktuálne najrozšírenejšia v okrese Poltár. „Najlepšou cestou, ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať,“ pripomenula Tolnayová. Dodala, že najvhodnejším obdobím na očkovanie proti chrípke sú mesiace október a november.