Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Banskobystrický kraj

Rooseveltova nemocnica dostane jednotku pre pacientov s ebolou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Zástupcovia zdravotníckych zariadení okresov Banská Bystrica a Brezno sa pripravujú,aby zvládli možný výskyt eboly.

Banská Bystrica 23. októbra (TASR) – Pripraviť zdravotníkov na situáciu, ak by sa na Slovensku vyskytol prípad ochorenia vyvolaného smrteľným vírusom Ebola, bolo cieľom dnešného stretnutia zástupcov zdravotníckych zariadení v okresoch Banská Bystrica a Brezno, pracovníkov krízových manažmentov, hygienikov regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banskobystrického kraja a zdravotnej záchrannej služby. V tejto súvislosti v piatok (24.10.) privezú na infekčné oddelenie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ošetrovaciu jednotku so štvrtým stupňom biologickej bezpečnosti. Kliniky v Bratislave a Košiciach ju už majú.

Ako na stretnutí v Banskej Bystrici odznelo, mobilizujú sa všetky európske krajiny, vrátane Slovenska, aby ich zdravotníci boli pripravení na prípad výskytu eboly. Európska komisia a ďalšie orgány totiž situáciu v tomto období vyhodnotili ako vysoko rizikovú.

"Z tohto dôvodu je potrebné, aby sa pracoviská na to zodpovedne pripravili," zdôraznila medzinárodne uznávaná epidemiologička a vedúca odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ Mária Avdičová.

Podľa nej situácia na Slovensku je momentálne priaznivá a nie je žiadny dôvod na paniku. Ebola nie je chrípka, nie je to vzdušná nákaza a určite by sa nešírila kdesi na ulici. Nedá sa však vylúčiť, že niekto môže pricestovať z ohniska nákazy - podozrivý z tohto ochorenia, teda, kto má už aj klinické príznaky alebo podozrivý z nákazy, čiže, kto bol priamo v ohnisku nákazy vo vysokorizikovom kontakte s postihnutými osobami.

Ako uviedla Avdičová, zdravotníci pri podozrení z ochorenia na ebolu postupujú podľa toho, kde sa postihnutá osoba nachádza. Do úvahy prichádzajú najmä štyri možnosti výskytu "podozrivej" osoby, a to ordinácia všeobecného lekára, oddelenie centrálneho príjmu a iného oddelenia v zdravotníckych zariadeniach, ostatné oddelenie zdravotníckeho zariadenia, prípadne domácnosť.

Zdravotníci sa na stretnutí dozvedeli konkrétne povinnosti lekárov prvého kontaktu, zdravotnej záchrannej služby, posádok sanitiek, príslušných zdravotníckych pracovníkov, aké sú dekontaminačné a dezinfekčné postupy, povinnosti pracovníkov centrálnych príjmov nemocníc a personálu oddelení.

"Transport podozrivých pacientov by v takom prípade zabezpečili Koordinačné strediská záchrannej zdravotnej služby v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, teda v mieste sídla určeného infekčného pracoviska," vysvetlila Avdičová.

Na Slovensku sú pre hospitalizáciu pacientov s vysokovirulentnými nákazami, medzi ktoré patrí aj ochorenie vyvolané vírusom Ebola, určené Klinika infektológie a geografickej medicíny UN Bratislava, Infekčná klinika Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici a košická Klinika infektológie a cestovnej medicíny.

"Osoby, ktoré sa vrátili z postihnutých oblastí, sú povinné monitorovať svoj zdravotný stav minimálne 21 dní od príchodu na naše územie, čo predstavuje maximálny inkubačný čas ochorenia vyvolaného vírusom Ebola, teda od dvoch do 21 dní. Ak sa u nich objavia klinické príznaky ako telesná teplota vyššia než 38,6 stupňov Celzia a bolesti hlavy, zvracanie, hnačky, abdominálne bolesti, nevysvetliteľné krvácanie, v takej chvíli by mali zostať doma a telefonicky kontaktovať svojho lekára primárneho kontaktu. Informovať ho o svojom klinickom stave a cestovateľskej anamnéze," pripomenula Avdičová.