Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Banskobystrický kraj

Záujem o sprievodcovské služby v B. Štiavnici nebývalo vzrástol

Banská Štiavnica historické centrum Foto: TASR/Jozef Poliak

Informačné centrum by malo ešte vyššie čísla využitia svojich služieb, ale niektoré skupiny, ktoré navštívia mesto, majú vlastného sprievodcu.

Banská Štiavnica 24. októbra (TASR) - Záujem o sprievodcovské služby v Banskej Štiavnici stúpa. Vyplýva to z Informatívnej správy vyhodnotenia letnej turistickej sezóny 2014 v Informačnom centre (IC) Banská Štiavnica.

"V roku 2014 nebývalo vzrástol záujem o sprievodcovské služby, keď k 30. septembru 2014 evidujeme už približne 135 objednávok na sprevádzanie, oproti približne 95 objednávkam za celý rok 2013," uvádza v správe Ján Sedílek z IC Banská Štiavnica. Najviac sprevádzaní bolo v slovenskom jazyku - 57, potom to bol anglický jazyk (38), maďarský (16) a nemecký jazyk (14).

"V mesiacoch júl a august bol oproti minulému roku zaznamenaný vyšší záujem o sprevádzanie, čo je možné vidieť aj na počte objednávok, ktorý už teraz prekonal stav objednávok za celý minulý rok," uviedol ďalej Sedílek. Toto číslo by mohlo byť ešte aj vyššie, ale stále pretrváva problém so skupinami, ktoré navštívia mesto, majú vlastného sprievodcu, a tým obídu ponuku IC.

Klesá však záujem o denné sprevádzanie, ktoré IC ponúka iba počas hlavnej turistickej sezóny o 16.00 h. Tak ako v minulej sezóne, keď sa uskutočnilo len päť denných sprevádzaní, bol aj tento rok o túto službu len veľmi malý záujem. Uskutočnili sa len dve sprevádzania.

Sprievodcovský servis v slovenskom, anglickom, nemeckom, maďarskom, francúzskom a poľskom jazyku ponúka ako svoju platenú službu návštevníkom mesta IC. Centrum aj tento rok poskytovalo informácie a služby návštevníkom počas siedmich dní v týždni od 8.00 do 16.00 h. a v mesiacoch máj, jún a september od 9.00 do 17.00 h. V hlavnej turistickej sezóne júl, august bolo IC otvorené od 9.00 do 18.00 h.