Quantcast
< sekcia Banskobystrický kraj

V revíri Poľana nelegálne vnadiská pre zver podľa polície nie sú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Policajti na základe informácií, ktoré mohli nasvedčovať protiprávnemu lovu chránených druhov živočíchov, urobili previerky.

Banská Bystrica 20. mája (TASR) – V poľovnom revíri Poľana sa nelegálne vnadiská pre zver nenachádzajú. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Pripomenula, že policajti na základe informácií, ktoré mohli nasvedčovať protiprávnemu lovu chránených druhov živočíchov, urobili previerky. Na území však podľa hovorkyne stopy po environmentálnej trestnej činnosti nenašli.

"Porušovanie predpisov pri prikrmovaní zveri a vytváraní vnadísk nie je trestným činom, sú to priestupky vo vecnej príslušnosti okresných úradov," podotkla s tým, že polícia nie je vecne príslušná riešiť tieto protiprávne konania. Informovala tiež, že rovnako nerieši prípady útokov voľne žijúcich zvierat na ľudí alebo škody, ktoré spôsobia. "V oblasti ochrany životného prostredia Policajný zbor odhaľuje a vyšetruje len environmentálne trestné činy, ktoré sú definované Trestným zákonom," vysvetlila a doplnila, že v prípade potreby však poskytne iným štátnym orgánom v oblasti ochrany životného prostredia súčinnosť.

Ako TASR informovala hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Marína Debnárová, polícia situáciu preverovala pred pár dňami priamo na mieste. "Žiadne porušenia legislatívy na úseku poľovníctva v kontrolovanej oblasti nezistili," konštatovala.

"Zdôrazňujeme, že zverejnené fotografie s menami medveďov boli výsledkom monitoringu medveďa hnedého na Poľane v roku 2009," spomenula. Poznamenala, že ich robili v rámci spolupráce zamestnancov Lesov SR, Chránenej krajinnej oblasti Poľana a Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

"Apelujeme na všetkých, ktorí sa venujú amatérsky či profesionálne pozorovaniu zveri, že žiadny záber nestojí za riziko ohrozenia života a zdravia," ukončila Debnárová.