Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Banskobystrický kraj

Voznická ekotrasa pozýva turistov na kopec Smrkáčik

Na snímke informačná tabuľa Voznická ekotrasa pred obecným úradom v obci Voznica 21. októbra 2014. Foto: TASR/Jana Vodnáková

Súčasťou projektu, na ktorý obec získala dotáciu aj z prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja bola aj obnova dvojkríža.

Voznica 21. októbra (TASR) - Studnička Gabrielka, Lavica cez Hron, Voznický rybník či pamätný dvojkríž nad Voznicou. Aj to sú miesta, na ktoré pozýva turistov Voznická ekotrasa. Projekt s rovnomenným názvom realizovala obec v uplynulom období.

"Základnou myšlienkou projektu bolo to, aby sme spropagovali kopec Smrkáčik nad Voznicou. V roku 2005 tam bol pri príležitosti 930. výročia prvej písomnej zmienky o obci postavený dvojkríž," vysvetlil starosta obce Kamil Blaho.

K dvojkrížu podľa jeho slov často chodia turisti, miesto totiž ponúka pekné výhľady do okolia. Okrem toho tam obec robieva rôzne oslavy počas roka a preto chcela samospráva prostredie spríjemniť.

"Mali sme tam turistickú besiedku nie v dobrom stave, tak sme v rámci projektu vybudovali novú a umiestnili sme tam informačnú tabuľu. Takú istú máme aj pred obecným úradom," podotkol Blaho s tým, že obe znázorňujú dominanty a zaujímavé miesta obce.

Súčasťou projektu, na ktorý obec získala dotáciu aj z prostriedkov Banskobystrického samosprávneho kraja bolo aj vyhotovenie nových informačných letákov o obci a obnova dvojkríža. Tú financovali z dobrovoľnej zbierky, ktorú realizovali počas obecnej fašiangovej zabíjačky.