Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Banskobystrický kraj

Vyhliadková veža kostola v Kremnici bude uzavretá do júla 2024

Ilustračná snímka. Foto: TASR Ján Krošlák

Mestský hrad v Kremnici tvorí súbor stavieb zo 14. až 15. storočia, dominantou komplexu je gotický Kostol sv. Kataríny.

Kremnica 11. septembra (TASR) – Vyhliadková veža Kostola sv. Kataríny v areáli Mestského hradu v Kremnici je pre verejnosť uzavretá. Dôvodom je komplexná rekonštrukcia vonkajšej fasády a obnova umelecko-historických stavebných prvkov. Vežu opätovne otvoria v júli budúceho roka. Pre TASR to uviedla Jana Kováčová z oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska (NBS).

"Ide o komplexnú stavebno-technickú a umelecko-remeselnú obnovu exteriéru veže kostola. NBS pripravila plán prác potrebných pre rekonštrukciu Katarínskej veže v súčinnosti s odborníkmi, ktorí vypracovali projektovú dokumentáciu a v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica," priblížila Kováčová.

V rámci umelecko-remeselných a reštaurátorských prác sa v kostolnej veži počíta s opravou omietok, ríms, kamennej pamätnej tabule a kamenných plastík, opravou ciferníkov a ručičiek vežových hodín či ošetrením kovaných oceľových prvkov i drevených prvkov a konštrukcií. Rekonštrukcie sa dočká aj kamenná dlažba na ôsmom nadzemnom podlaží.

NBS, ktorá v Kremnici zriaďuje Múzeum mincí a medailí, konštatuje, že múzeum postupne zabezpečuje opätovnú obnovu všetkých objektov mestského hradu, keďže povinnosťou vlastníka národnej kultúrnej pamiatky je starať sa o jej zachovanie a údržbu. Investíciu banka považuje za prínosnú pre spoločnosť a v súlade s verejným záujmom.

"Komplexná stavebná obnova objektov areálu Mestského hradu v Kremnici bola urobená začiatkom 90. rokov minulého storočia. Interiérová časť schodiska veže bola rekonštruovaná v prvej etape v roku 2020," dodala Kováčová. Aktuálna komplexná obnova Katarínskej veže bude stáť vyše 345.000 eur bez DPH, projekt je hradený z vlastných zdrojov NBS.

Mestský hrad v Kremnici tvorí súbor stavieb zo 14. až 15. storočia, dominantou komplexu je gotický Kostol sv. Kataríny. Ku kostolu bola v 15. storočí voľne pristavaná veža, v ktorej sídlili strážcovia ohlasujúci nebezpečenstvo. V súčasnosti sa v kostolnej veži nachádza expozícia izby strážcov, vyhliadka na vrchole veže návštevníkom ponúka panoramatický výhľad na mesto i okolie.