Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. november 2023Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Banskobystrický kraj

Železničná spoločnosť Slovensko predstaví program duálneho vzdelávania

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jakub Kotian

Súčasťou programu budú ukážky výkonu povolaní, najmä v železničnej a cestnej doprave.

Vrútky 6. septembra (TASR) - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstaví vo štvrtok (7. 9.) vo Vrútkach na podujatí Študuj dopravu program duálneho vzdelávania a odbory mechanik-elektrotechnik a rušňovodič. Podľa hovorcu ZSSK Tomáša Kováča je hlavným zámerom duálneho vzdelávania rozvíjať žiakov systematickým spôsobom, aby boli po ukončení štúdia plnohodnotnými zamestnancami.

Doplnil, že zamestnanci ZSSK poskytnú záujemcom všetky potrebné informácie o duálnom vzdelávaní, ktoré spoločnosť ponúka. "V šiestich školách je duálne vzdelávanie v študijnom odbore mechanik-elektrotechnik (silnoprúdová technika), pričom v Strednej odbornej škole dopravnej v Martine je aj novootvorený odbor rušňovodič. Absolventi duálneho vzdelávania sa v ZSSK môžu uplatniť na pozíciách rušňovodič, elektromechanik, mechanik elektronických zariadení a mechanik," uviedol Kováč.

V školskom roku 2022/2023 podľa neho úspešne absolvovalo odbor mechanik-elektrotechnik deväť dualistov. "Na údržbu a pozíciu elektromechanik nastúpili traja absolventi a piati sa rozhodli nastúpiť na pozíciu rušňovodič," dodal.

Podujatie Kam po skončení základnej školy - Študuj dopravu sa uskutoční na parkovisku pri železničnej stanici vo Vrútkach od 9.00 h do 13.00 h. "Návštevníci sa zoznámia s odbormi vzdelávania z oblasti dopravy, ktoré je možné študovať na rezortných stredných odborných školách, prípadne vysokých školách. Žiakom základných škôl a mládeži odborníci poskytnú kariérne poradenstvo s odporúčaním ich ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania," priblížil Kováč.

Súčasťou programu budú ukážky výkonu povolaní, najmä v železničnej a cestnej doprave. "Prehliadka priestorov autobusu, kamióna, rušňa, diagnostika vozidiel. Dopravná výchova s informáciami o bezpečnosti cestnej premávky a cyklistickej dopravy, dopravné simulátory vrátane simulátora nárazu vozidla, nácvik poskytovania prvej pomoci, dopravné kvízy a súťaže. Vstup na podujatie je bezplatný," uzavrel hovorca ZSSK.