< sekcia Banskobystrický kraj

Zvolenčan prišiel z astronomickej súťaže v Indonézii s medailou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP/Charlie Riedel

Súťaž bola náročná – trvala viac ako týždeň a skladala sa zo štyroch častí. Hneď po príchode im organizátori odobrali všetku elektroniku, aby nemohli pri výpočtoch podvádzať.

Zvolen 1. septembra (TASR) - Striebornú medailu z medzinárodnej súťaže v astronómii a astrofyzike v Indonézii si v týchto dňoch priniesol domov na Slovensko iba 17-ročný Zvolenčan Jozef Lipták. Do Ázie cestoval spolu s piatimi kolegami, študentmi a dvoma vedúcimi. V mestečku Magalang na centrálnej Jáve súťažil s 250 stredoškolákmi z celého sveta. TASR o jeho úspechu informovala referentka pre styk s verejnosťou na Mestskom úrade vo Zvolene Eva Ježovičová.

Súťaž bola náročná – trvala viac ako týždeň a skladala sa zo štyroch častí. Hneď po príchode im organizátori odobrali všetku elektroniku, aby nemohli pri výpočtoch podvádzať. Stredoškoláci počítali nepretržite päť hodín viacero príkladov, potom ich čakali ďalšie zadania. Okrem toho pozorovali nočnú oblohu a ich úlohou bolo poctivo zakresliť, čo videli. Podmienky mali sťažené – organizátori vybrali zlý dátum, takže mladí astronómovia pre spln dobre nevideli. „Ja som pozorovanie napriek tomu zvládol asi najlepšie, aj keď som na oblohe dokopy nič nevidel. Mám vlastný ďalekohľad a veľa pozorujem, navyše táto oblasť bola na pozorovanie veľmi zaujímavá,“ priblížil súťaž Lipták.

Južná pologuľa im ponúkla celkom iné pohľady ako obloha na Slovensku. „Kým bol človek otočený na sever, všetko bolo len hore nohami. Keď som sa otočil na juh, pozoroval som oblohu, akú som nepoznal,“ vysvetlil ďalej a dodal, že pred súťažou ich v žiarskom planetáriu na túto časť pripravovali. Okrem toho nemal na prípravu veľa času – až počas prázdnin začal študovať literatúru, prevažne v anglickom jazyku, a počítal príklady. Na Slovensku podľa neho neexistuje systematická príprava stredoškolákov v astronómii alebo astrofyzike, napriek tomu sú podľa neho Slováci na medzinárodných súťažiach, ako je táto, úspešní. „Je to asi tým, že nás je málo, takže dopredu vieme, že pôjdeme na súťaž, takže sa samostatne pripravujeme.“

Jozef sa k astronómii dostal náhodou. Vo štvrtej triede objavil v dedkovej knižnici knihu o astronómii. Začal ju študovať a odvtedy ho tento obor baví. Dnes sa jej okrem matematiky, ktorá ho zaujíma rovnako, intenzívne venuje. Podporujú ho rodičia aj kamaráti v triede. „Sme taký atypický kolektív - keďže sme matematická trieda, všetci sa venujú odbornej činnosti, takže si rozumieme,“ hovorí.

Čo je zaujímavé, vo všeobecnosti sa astronómii venujú prevažne chlapci. Spomedzi najúspešnejších krajín bodoval na súťaži Irán, ktorý patrí dlhodobo medzi úspešných účastníkov, podobne ako India, Indonézia či Singapur. Práve Irán mal ako jeden z mála medzi súťažiacimi aj dievča.

J. Lipták sa na budúci rok plánuje zúčastniť obdobnej súťaže v Indii. O rok ho čaká aj výber vysokej školy. Zvažuje Prahu, ale ešte uvidí, kam ho to zaveje.