< sekcia Basketbal

Tréner basketbalistov Rudež chce vybrať lídrov novej generácie hráčov

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/Henrich Mišovič

Na kemp dostali pozvánku vo väčšine mladí a perspektívni hráči nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Bratislava 6. júna (TASR) – Nový tréner mužskej basketbalovej reprezentácie SR Ivan Rudež sa na trojdňovom kempe v Bratislave prvýkrát stretne s hráčmi, ktorí majú tvoriť nové jadro národného tímu v kvalifikačnom cykle na nadchádzajúce majstrovstvá Európy (EuroBasket 2017).

Na kemp dostali pozvánku vo väčšine mladí a perspektívni hráči nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Rudež oslovil takmer 40 basketbalistov, z rôznych príčin sa v bratislavskej Hant aréne predstaví necelá dvadsiatka. "Cieľom je spraviť analýzu všetkých mladých hráčov, aké sú ich technické a taktické schopnosti, element vôle a akým spôsobom môžu pomôcť všetkým reprezentáciám. Sú tam hráči, ktorí sú v U18, U20, ale aj kandidáti pre reprezentáciu mužov. Je veľmi dobrým krokom, že sa vytvoril takýto kemp, pretože môžeme spraviť veľký míting trénerov a môžeme všetci robiť spoločne tak, aby sme našich hráčov urobili lepšími. To je plánom tohto kempu," povedal pre TASR kouč Rudež.

Po trojdňovom kempe dostanú potenciálni kandidáti do konečnej nominácie individuálny program, ktorí budú plniť v medziobdobí pred ďalšou fázou prípravy. Basketbalisti sa opäť stretnú 18. júla v Šamoríne, kde sa kormidelníkovi národného tímu predstaví 16-18 členov širšieho reprezentačného výberu. "Chceme budovať na mladých, vybrať lídrov novej generácie. Chceme, aby to bola reprezentácia hráčov. Je to ich reprezentácia, oni sa budú zlepšovať, rásť, vzdelávať sa cez reprezentačné cykly," uviedol Rudež.

S novým realizačným tímom chce povýšiť prácu na profesionálnu úroveň. "Niektorí majú skúsenosti s mládežou, niektorí s profesionálnym basketbalom. Martin Blaho bude mať na starosti kondičnú prípravu a basketalové programy. Peter Torda bude hlavným skautom reprezentácie, Jozef Lovík bude mať na starosti videoanalýzu. Obaja budú zodpovední za individuálnu prácu s niektorými hráčmi. Chcel som dať šancu všetkým slovenským trénerom," vysvetlil výber spolupracovníkov bývalý tréner švajčiarskej Ženevy.

Rudež sa rozhodol prijať reprezentačné kreslo ako kariérnu výzvu dosiahnuť úspešného preklenutia generácií: "Budem to robiť celým svojím srdcom. Nebude to ľahká a jednoduchá cesta, ale keby to bolo ľahké, tak by to mohol robiť každý."