Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Basketbal

Basketbalisti Miami sú krok od finále, v sérii vedú nad Bostonom 3:0

Hráč Gabe Vincent (2) z Miami Heat a Malcolm Brogdon (13) z Bostonu Celtics v treťom zápase finále play off zámorskej NBA Miami Heat - Boston Celtics 21. mája 2023 v Miami. Foto: TASR/AP

Miami má šancu stať sa od roku 1999 prvým klubom, ktorý postúpi do finále play off ako ôsmy nasadený tím v konferencii.

Miami 22. mája (TASR) - Basketbalistov Miami Heat delí už iba jedno víťazstvo od postupu do finále play off NBA. V noci na pondelok vyhrali v treťom zápase finále Východnej konferencie nad Bostonom Celtics 128:102 a v sérii vedú 3:0. O svojom postupe môžu rozhodnúť už v noci na stredu (2.30 SELČ).

Gabe Vincent sa na triumfe domácich podieľal 29 bodmi. Premenil šesť z deviatich trojok, čím si utvoril osobné maximum. Duncan Robinson pridal 22 bodov. Hviezdny Jimmy Butler tentoraz zaznamenal iba 16 bodov. Miami má šancu stať sa od roku 1999 prvým klubom, ktorý postúpi do finále play off ako ôsmy nasadený tím v konferencii. Pred 24 rokmi sa to podarilo New Yorku Knicks.

Hráči Heat mali zápas pod kontrolou, už v polčase viedli o 15 bodov a po tretej štvrtine o 30. Domáci oveľa lepšie strieľali, trafili 19 trojok z 35 pokusov. "Ukázali sme dobrý, vyspelý a profesionálny prístup. Blížime sa k nášmu cieľu, ale stále musíme ešte vybojovať štvrté víťazstvo," uviedol podľa AP tréner Erik Spoelstra, ktorý je s Miami na ceste do šiesteho finále.

Zatiaľ žiaden tím v NBA neotočil stav série, v ktorej prehrával 0:3 na zápasy. Dosiaľ sa takisto nikdy nestalo, aby sa obe konferenčné finále skončili v najkratšom možnom čase. Aj na západe vyhral Denver nad Los Angeles Lakers prvé tri stretnutia. Hráči Bostonu nešetrili po prehre sebakritikou. "Boli sme trápni," konštatoval Jaylen Brown, autor 12 bodov. "Musíme v sebe nájsť nejakú hrdosť a sériu ešte zdramatizovať," vyhlásil Jayson Tatum, ktorý bol so 14 bodmi najlepší strelec Celtics.