< sekcia Basketbal

Basketbalisti na úvod predkvalifikácie MS s výhrou nad Švajčiarskom

Na snímke slovenskí basketbaloví reprezentanti. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Ďalší duel zverencov trénerov Olega Meleščenka je na programe v sobotu 14. augusta o 19.00 proti domácemu Severnému Macedónsku.

Skopje 13. augusta (TASR) - Slovenskí basketbalisti vstúpili do druhého kola predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 úspešne, keď v piatkovom úvodnom vystúpení F-skupiny zvíťazili nad Švajčiarskom 64:56. Ďalší duel zverencov trénerov Olega Meleščenka je na programe v sobotu 14. augusta o 19.00 proti domácemu Severnému Macedónsku.

Predkvalifikácia MS 2023 - F-skupina:

Švajčiarsko - SLOVENSKO 56:64 (34:30)

Najviac bodov Švajčiarska: Fofana a Kazadi po 12, Kovac 9 - zostava a body Slovenska: Krajčovič 16, Brodziansky 14, Fusek a Ihring po 7, Abrhám 4 (Hronský 8, Körner 6, Malovec 2, Petráš a Rožánek 0). TH: 10/3 - 10/7, fauly: 20 - 14, trojky: 3 - 7, štvrtiny: 14:11, 20:19, 14:19, 8:15, rozhodovali: Sahin (Tal.), Proc (Poľ.), Karabilecen (Tur.), bez divákov.

Slovákom absolútne nevyšiel vstup do stretnutia, Švajčiarsku dovolili odskočiť na stav 0:8 a prvé body prišli až po takmer piatich minútach. V prvej štvrtine hrali Slováci ďaleko od ideálu, prísnejšie kritériá splnil len Krajčovič. Bol bodovým lídrom, v úvodnej časti sa postaral o všetky body slovenského družstva. Po prvej štvrtine viedli Švajčiari 14:11. V druhej 10-minútovke sa už herný prejav SR zlepšil, súperovi nedovolili výraznejšie bodovo odskočiť a vo viacerých momentoch sa im podarilo držať vyrovnané skóre. V koncovke prišlo však zopár chýb, po ktorých sa odchádzalo na polčasovú prestávku za nepriaznivého stavu 30:34.

Slovenskému tímu sa podarilo zachytiť úvod druhého polčasu, po väčšinu času sa držal na rozdiel jedného útoku. Dôležitý moment prišiel v 27. minúte, Hronský poslal trojkou svoj tím prvýkrát v zápase do vedenia. Slováci išli do záverečnej časti s najtesnejším možným vedením - 49:48. Kolektívny výkon Slovákov, na čele s duom Krajčovič a Brodziansky, priniesol v štvrtej štvrtine budovanie vedenia. Slováci ustáli aj dramatickú koncovku a získali tak prvé víťazstvo v F-skupine.

hlasy po zápase:

Michal Madzin, asistent trénera Slovenska: "Myslím si, že je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. Začiatok bol veľmi ťažký, ale ako opadla nervozita, tak obrovskou bojovnosťou a tímovosťou sme to dotiahli do víťazného konca. Myslím si, že vzhľadom na priebeh, aj veľmi výhodné skóre pre nás. Extrémne výborný tímový výkon, odhodlanie všetkých chalanov zabojovať o víťazstvo."

Šimon Krajčovič
, reprezentant Slovenska: "Na začiatok veľmi dôležité víťazstvo. Mali sme trochu nervóznejší začiatok, pretože všetci sme veľmi chceli. Od začiatku sme si verili, že sme sem neprišli byť fackovacím panákom, ale prišli sme postúpiť. Mali sme hlavy hore, podporovali sme sa a postupne sme sa dostali do zápasu. Na konci sme si vybudovali náskok, ten sme si už na konci postrážili."