Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Basketbal

Boston v priamom súboji o čelo ligy zvíťazil nad Milwaukee 119:116

Rozohrávač Dallasu Mavericks Kyrie Irving (vpravo) a rozohrávač Los Angeles Lakers Austin Reaves sa naťahujú o loptu v druhom polčase basketbalového zápasu NBA v stredu 22. novembra 2023 v Los Angeles. Foto: TASR/AP

Dallas v poslednej minúte otočil skóre na palubovke Los Angeles Lakers a vyhral 104:101.

New York 23. novembra (TASR) - Basketbalisti Bostonu potvrdili pozíciu momentálne najlepšieho tímu zámorskej NBA, v noci na štvrtok zvíťazili v priamom súboji o čelo tabuľky nad Milwaukee 119:116. Orlando dokázalo uspieť v piatom stretnutí v sérii, keď zdolalo aj obhajcu titulu Denver 124:119. Dallas v poslednej minúte otočil skóre na palubovke Los Angeles Lakers a vyhral 104:101.

Celtics ukončili víťaznú šnúru Bucks na piatich dueloch, keď predviedli kolektívny výkon. Sedem ich hráčov sa dostalo do dvojciferných čísiel, najviac bodov dal za víťazov Jaylen Brown - 28. Po chorobe hrajúci Jayson Tatum pridal 23 bodov a 11 doskokov, Milwaukee nestačilo 28 bodov Brooka Lopeza ani 27 v podaní Damiana Lillarda. Boston v stretnutí ani raz neprehrával a v prvom polčase viedol aj o 21 bodov. Bucks zabojovali a v úplnom závere znížili na rozdiel jediného koša, no k triumfu to nestačilo. "Každý v aréne vedel, že hrá prvý s druhým, dodalo to duelu poriadnu iskru. My sme hrali intenzívne, súper v závere zvýšil aktivitu, no udržali sme to," pochvaľoval si domáci pivot Kristaps Porziňgis, autor 21 bodov. "Bol to zápas najvyššej úrovne, no obe mužstvá vedeli, že dnes večer sa titul získať nedá. Boston sa na prvej priečke odpútal od súperov, čo však nič neznamená," snažil sa hodiť prehru za hlavu Lillard.

Boston vedie Východnú konferenciu o dva zápasy pred Orlandom, ktoré sa dotiahlo na Milwaukee a má s ním lepší vzájomný zápas. Magic potiahol proti Nuggets strelecky Franz Wagner, ktorý dal 24 z 27 bodov po prestávke. Denveru nestačil ani šiesty triple double sezóny Nikolu Jokiča (30 bodov, 13 doskokov a 12 asistencií). "Orlando má dobrý tím, najlepšiu obranu v lige, ich lavička zaznamenala 58 bodov a vyhrali päť duelov v rade. Napriek tomu sme dnes mali uspieť. Vo vyrovnanom stretnutí však nemôžete v záverečnej štvrtine inkasovať 42 bodov," našiel príčinu prehry kouč úradujúcich šampiónov Mike Malone.

Na čele Západnej konferencie je Minnesota, ktorá si poradila s Philadelphiou 112:99. Sixers chýbal MVP uplynulej sezóny Joel Embiid pre problémy s bedrom. Oklahoma City si pripísala šiesty triumf v rade, keď zdolala Chicago 116:102 a je o pol duelu na 2. mieste za Timberwolves. Thunder ako tradične viedol Shai Gilgeous-Alexander, kanadský rozohrávač nazbieral 40 bodov a 12 asistencií.

Dallas viedol na palubovke Lakers ešte na začiatku štvrtej štvrtiny o 20 bodov, no minútu pred klaksónom už prehrával. LeBron James sa však napokon v stretnutí hviezd ligy musel skloniť pred Lukom Dončičom. Slovinský rozohrávač v úplnom závere najprv prihral na rozhodujúcu strelu Kyriemu Irvingovi a potom v obrane vystihol prihrávku Jamesa. "Zabojovali sme a mali sme šancu zvíťaziť. Je to však náročné, keď musíte zmazať tak výraznú stratu. Páčilo sa mi ako sme bránili v záverečnej štvrtine, musíme však hrať dobre všetky štyri," zhodnotil James, ktorý zakončil duel na 26 bodoch, 16 dal v záverečnej dvanásťminútovke. Dončič si zapísal 30 bodov, 12 doskokov a 8 asistencií. Irving mu sekundoval 28 bodmi. "Keď máte v tíme takéto dobre spolupracujúce duo, môžete mu plne dôverovať. Luka dal v rozhodujúcom momente skvelú prihrávku ako quarterback a Kyrie vedel, čo má urobiť. Premrhali sme veľký náskok, ale prečo z toho robiť vedu. Zdolali sme veľmi kvalitného súpera a môžeme si užiť vďakyvzdanie," zhodnotil duel tréner Dallasu Jason Kidd.

Chris Paul sa vrátil do Phoenixu prvýkrát, odkedy ho Suns vymenili do Golden State a nebol to úspešný návrat. Warriors prehrali 115:123 a hviezdny rozohrávač putoval predčasne pod sprchy, keď tesne pred koncom polčasu inkasoval v krátkom slede dve technické chyby po hádke s rozhodcom. Posledný tím západu San Antonio nestačil doma na Los Angeles Clippers 102:109. Dlhoročný kouč domácich Gregg Popovič si počas stretnutia vzal mikrofón a vyzval publikum k definitívnemu ukončeniu negatívnych prejavov voči krídelníkovi Clippers Kawhiovi Leonardovi. Leonard oslavoval v roku 2014 so Spurs titul šampióna a získal aj ocenenie MVP finále. S tímom sa však nerozišiel v dobrom. V roku 2018 požiadal o výmenu a bučanie na neho sa stalo v San Antoniu miestnym folklórom.