Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. september 2023Meniny má Michal a Michaela
< sekcia Basketbal

Čajky doviedli k výhre trojky, Žirková: Neplánujem vzdať tretí zápas

Na snímke trénerka Banskej Bystrice Zuzana Žirková počas prvého zápasu finále basketbalovej ženskej Niké extraligy medzi Piešťanskými Čajkami a Slaviou Banská Bystrica v Piešťanoch v sobotu 15. apríla 2023. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Už len jeden krok delí klub z kúpeľného mesta od obhajoby titulu.

Banská Bystrica 20. apríla (TASR) – Druhá finálová bitka v basketbalovej Niké extralige žien medzi Sláviou Banská Bystrica a Piešťanskými Čajkami priniesla podľa očakávania tvrdý a oveľa zaujímavejší boj, z ktorého napokon vzišiel spokojnejší úradujúci šampión. Streľba za tri body a zvládnutá koncovka priniesla výhru 72:60 a už len jeden krok delí klub z kúpeľného mesta od obhajoby titulu.

Po opäť vyrovnanejšej prvej štvrtine, ktorá sa skončila 16:11 v prospech hostí, to bola v druhej časti trojková kanonáda, na ktorú domáci tím nedokázal reagovať. „To sú také klince do rakvy, keď sa 20 sekúnd snažíte ubrániť a zrazu prídu jedna, dve, tri trojky, ešte od takých hráčok, od ktorých sa to neočakáva. Potom si tak poviete, že asi niečo robíte zle, ale vedeli sme, že im takto nemôže padať celý zápas. Ukázalo sa to v prvej polovici, keď sme boli lepšie, ale s Piešťanmi treba hrať vyrovnanú partiu celých 40 minút, nie 35,“ zhodnotila pivotka Slávie Žofia Hruščáková.

Piešťany zakončili prvý polčas s 10 úspešnými pokusmi, za druhú 10-minútovku nastrieľali 31 bodov a dlho si vďaka tomu držali komfortný náskok. „Bol to oveľa ťažší zápas ako domáce stretnutie. Mentálne to bolo náročnejšie, aj o čosi agresívnejšie, takže mentálna stránka hrá významnú rolu. Každou strelou sme sa navzájom povzbudili a tímu to dodalo energiu. Hlavne nám pomohli strely z vonku. V tomto stretnutí to bolo o tom, že v rôznych úsekoch zahrala tá hráčka, ktorá mala zahrať,“ myslí si hráčka Piešťan Dominika Rusiňáková.

Práve streľba za tri body sa mimo iného ukazuje v tejto finálovej sérii ako jeden z kľúčových faktorov, ktorý rozhoduje o konečnom rezultáte. Čajky v tomto smere vyladili formu na jednotku, čo potvrdzujú aj slová trénera Petra Jankoviča: „V prvom zápase sme dali 11 trojok, teraz 12. Stále sa smejeme, že 3 je viac ako 2. Nehovorím, že sa tomu nejako špeciálne venujeme, ale keď si vytvoríme pozície, dievčatá majú pevné nervy a trafia to, tak je to fajn. Ľahšie sa potom hrá.“

Pred v podstate vypredanou športovou halou Dukly to ale domáce „pumy“ nezabalili, v štvrtej štvrtine výraznejšie ukrojili z manka a zacítili šancu na obrat. Ani približne päťminútové bodové mlčanie súpera nestačilo na to, aby z toho bola väčšia dráma v boji o víťazstvo. „Druhá štvrtina kľúčová, dostali sme 8 trojok. To k tomu patrí, hovorím o tom, nechali sme ich naštartovať. Ono sa to už potom rozbehlo. Trochu sme ich pribrzdili v druhom polčase, pretože pred domácou kulisou sa nemôžeme za žiadnych okolností vzdať. Žiaľ, naša rotácia je veľmi obmedzená a bolo to už na konci zápasu vidieť. V druhom polčase sme sa vrátili do zápasu. Je to 0:2, ja neplánujem vzdať ani tretí zápas. Verím, že uhráme ešte dobrý výsledok,“ vyhlásila trénerka Banskej Bystrice Zuzana Žirková.

Ani deviaty tohtosezónny pokus na zdolanie Piešťan im tak nevyšiel, malou útechou tak mohla byť návšteva, ktorá bola v domovskom stánku Slávie najvyššia v sezóne. „Teším sa a som rád, že opäť chodí na ženský basketbal čoraz viac ľudí. Určite je to kvalitou tímu a Banská Bystrica je vo finále. Poctivou prácou dotiahli divákov a ja verím, že v sobotu bude v Piešťanoch plná hala a všetci si to užijeme,“ vyjadril sa kormidelník Piešťan Peter Jankovič.

Finálová séria sa hrá na tri víťazné zápasy, potenciálne rozhodujúci duel sezóny 2022/2023 Niké extraligy žien je na programe v sobotu 22. apríla o 18.00 h v piešťanskej Diplomat aréne aj v priamom prenose športovej televízie RTVS Šport.