< sekcia Basketbal

Cleveland a San Antonio do 2. kola, rekordné Golden State

Na archívnej snímke hráč Clevelandu LeBron James Foto: TASR/AP

Obhajca titulu a suverén základnej časti Golden State Warriors je už len jedno víťazstvo od postupu do 2. kola po výhre na palubovke Houstonu 121:94.

New York 25. apríla (TASR) - Basketbalisti San Antonia Spurs sa stali prvými postupujúcimi do 2. kola play off zámorskej NBA. Sériu proti Memphisu Grizzlies ovládli jednoznačne 4:0 na zápasy, v nedeľu spečatili postup na ihrisku súpera a vyhrali 116:95. V konferenčnom semifinále sa Texasania stretnú s úspešnejším z dvojice Oklahoma City - Dallas (zatiaľ 3:1 na zápasy).

Zápas poznačilo takmer 20-minútové meškanie, keďže v hale zhasli svetlá. Inak nemali hráči Spurs väčšie starosti so zraneniami zdecimovanými domácimi. "Táto sezóna bola ťažká, fakt ťažká. Mohlo to skončiť úplne inak, nemuseli sme postúpiť do play off, ale každý deň sme vyšli na palubovku a bojovali ako blázni," povedal so slzami v očiach na pozápasovej konferencii tréner Memphisu Dave Joerger. San Antonio opäť zdobil kolektívny výkon, tréner Greg Popovich mohol rozložiť minutáž medzi všetkých hráčov na súpiske a spečatením postupu sa usadil na prvom mieste medzi trénermi, nik iný v histórii NBA nedokázal deväťkrát postúpiť ďalej po výsledku 4:0 na zápasy. "Bola to férová bitka. Ktokoľvek, kto bol u nich dispozícii hral a hral dobre," pochválil súpera Popovich.

Boston Celtics dokážu vyhrávať aj bez Avery Bradleyho, jeho miesto dokonale zastúpil Isiah Thomas, autor 28 bodov v štvrtom zápase, v ktorom vyhrali nad Atlantou 104:95 po predĺžení. "Isiah urobil neskutočnú robotu, aj napriek tomu, ako ho bránili, tak sa dokázal presadzovať a pomáhať spoluhráčom," vyslovil pochvalné slová na adresu Thomasa jeho spoluhráč Marcus Smart. Atlante nepomohol ani 45-bodový Paul Millsap, v predĺžení zaznamenali len chudobné tri body. "Mali sme ukončiť zápas v náš prospech, ale pokašlali sme to," citovala Millsapa oficiálna stránka NBA.

Druhým postupujúcim tímom do 2. kola je minuloročný finalista Cleveland Cavaliers, po výsledku 100:98 ukončil predčasne sezónu hráčom Detroitu. "Nie je dôležité, kto je najlepším strelcom, podstatné je, že vyhrávame," vyhlásil LeBron James. Pistons mohli predĺžiť sériu minimálne o jeden zápas, ale v závere sa Reggie Jackson nepresadil po výbornej obrane Kyrieho Irvinga. "Myslím si, že rozhodcovia potrebujú mať tiež nejaký systém pokút, suspendácií. Opäť sa nám to totiž stalo. Nie sú produktívni pre hru, mali by mať rovnaké tresty ako hráči," nešetril kritikou na rozhodcov Jackson. Cleveland čaká v ďalšom kole play off víťaz súboja medzi Atlantou a Bostonom.

Ani zranenie Stephena Curryho v koncovke prvého polčasu nezastavilo Golden State Warriors na ceste za tretím víťazstvom v sérii s Houstonom, na palubovke Rockets triumfovali 121:94. Zverenci Stevena Kerra stanovili aj nový rekord NBA, v stretnutí premenili 21 trojkových pokusov. Aj napriek priebehu zápasu, je najviac diskutovanou témou zranenie Curryho. "Tím pocítil, že musí zabojovať a to aj dokázal. Každý tu stojí za každým a je ochotný kvôli nemu vydať zo seba všetko," prehlásil tréner Warriors Steve Kerr. Houston prehral zápas v druhom polčase, v ktorom dal len 39 bodov. "Veľmi škaredý spôsob ako prehrať zápas. Zlá štvrtina nás zložila a potom to už len pokračovalo," povedal domáci James Harden.

Sumáre NBA - play off - 1. kolo /na štyri víťazné zápasy/:

Východná konferencia, 4. zápasy:

BOSTON CELTICS - ATLANTA HAWKS 104:95 pp (24:21, 22:27, 24:25, 22:19 - 12:3)
Najviac bodov: Thomas 28, Smart 20, Turner 17 - Millsap (13 doskokov) 45, Teague 13, Korver 10, 18.624 divákov.
/stav série: 2:2/

DETROIT PISTONS - CLEVELAND CAVALIERS 98:100 (28:25, 24:28, 26:28, 20:19)
Najviac bodov: Morris 24, Harris (13 doskokov) 23, Jackson 13 (12 asistencií) - Irving 31, James 22, Smith 15, 21.584 divákov.
/konečný stav série: 0:4, postúpil Cleveland/

Západná konferencia, 4. zápasy:

MEMPHIS GRIZZLIES - SAN ANTONIO SPURS 95:116 (19:25, 22:26, 21:37, 29:32)
Najviac bodov: Stephenson 26, Barnes a Randolph po 15 - Leonard 21, Parker 16, Aldridge 15 (10 doskokov), 18.119 divákov.
/konečný stav série: 0:4, postúpilo San Antonio/

HOUSTON ROCKETS - GOLDEN STATE WARRIORS 94:121 (29:29, 27:27, 20:41, 18:24)
Najviac bodov: Thompson 23, Igoudala 22, Green 18 - Howard 19 (15 doskokov), Harden 18 (10 asistencií), Brewer 10, 18.200 divákov.
/stav série: 1:3/

Scott skončil po neúspešnej sezóne na lavičke Lakers

Basketbalový tréner Byron Scott skončil na lavičke tímu zámorskej NBA Los Angeles Lakers po dvoch sezónach, v ktorých doviedol tím len k 38 víťazstvám. Informovala agentúra DPA.

Vedenie klubu sa rozhodlo vyhodiť trénera po najhoršej sezóne v histórii klubu, s bilanciou 17 víťazstiev a 65 prehier skončil tím na predposlednom mieste v súťaži. "Chceli by sme Byronovi poďakovať za odvedenú prácu a lojalitu počas posledných dvoch rokov. Rozhodli sme sa však, že bude v najlepšom záujme klubu urobiť zmenu," povedal generálny manažér klubu Mitch Kupchak. Lakers sa môžu aj vďaka konci Kobeyho Bryanta pustiť v letnom prestupovom období do rozsiahlejšieho prebudovania tímu.