Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Basketbal

Denver postúpil do finále konferencie, Boston si vynútil siedmy duel

Hráč Denveru Nuggets Nikola Jokič (vľavo) strieľa na kôš cez Jocka Landaleho (vpravo) a Torreyho Craiga (uprostred) z Phoenixu Suns v zápase play off zámorskej basketbalovej NBA vo Phoenixe 11. mája 2023. Foto: TASR - AP

Denver sa prebojoval do finále Západnej konferencie opäť po troch rokoch.

New York 12. mája (TASR) - Basketbalisti Denveru sa ako prvý tím prebojovali do semifinále zámorskej NBA. V šiestom zápase 2. kola play off vyhrali na palubovke Phoenixu 125:100 a v sérii triumfovali 4:2. Boston si vynútil siedmy zápas v semifinále Východnej konferencie, keď uspel na pôde Philadelphie 95:86 a v sérii vyrovnal na 3:3.

Denver sa prebojoval do finále Západnej konferencie opäť po troch rokoch. Ďalším triple-double k tomu prispel Nikola Jokič, ktorý k 32 bodom pridal 12 asistencií a 10 doskokov. "Celý zápas sme útočili, najmä v prvom polčase. Jednoducho sme boli veľmi dobrí," neskrýval spokojnosť Jokič. Superlatívmi nešetril tréner hostí Michael Malone: "Keď bránime, doskakujeme, bežíme a nahrávame si, veríme, že sme najlepší tím v NBA. A dnes večer sme to ukázali."

V drese domácich Suns bol strelecky najúspešnejší Cameron Payne s 31 bodmi. Denver sa v ďalšom kole stretne s víťazom série medzi Golden State a LA Lakers (stav série 2:3), do finále NBA sa ešte nikdy v histórii nedostal.

Philadelphia nevyužila na svojej palubovke možnosť ukončiť sériu s Bostonom. Hostia rozhodli o svojom víťazstve v záverečnej štvrtine (24:13), v ktorej Jayson Tatum nastrieľal 16 z celkovo 19 bodov. "Som, skromne povedané, jeden z najlepších basketbalistov na svete. Záležalo len na víťazstve a inak to ani nebude – čaká nás siedmy zápas," citovala Tatuma agentúra AFP. Najužitočnejší hráč základnej časti súťaže Joel Embiid mal v drese domácich 26 bodov a 10 doskokov. Rozhodujúci zápas série sa bude hrať v Bostone v nedeľu.