< sekcia Basketbal

Inter narazí v 1. predkole Ligy majstrov na švajčiarsky Fribourg

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR - Pavol Zachar

V prípade postupu si basketbalisti Interu zmerajú sily s nemeckým družstvom Telekom Baskets Bonn.

Mies 4. júla (TASR) – Basketbalisti Interu Bratislava spoznali svojich súperov v nadchádzajúcom ročníku Ligy majstrov. V prvom predkole narazia ako nenasadané družstvo na švajčiarsky tím Fribourg Olympic, v prípade postupu si zmerajú sily s nemeckým družstvom Telekom Baskets Bonn. Rozhodol o tom štvrtkový žreb vo švajčiarskom Miesi.

Úradujúci slovenský šampión si zmeria sily s aktuálnym majstrom Švajčiarska. Fribourg dominoval švajčiarskemu basketbalu v uplynulých dvoch rokoch, počas ktorých získal dvakrát ligovú trofej a Švajčiarsky pohár, v jednom prípade získal aj tamojší ligový pohár. Súper "žlto-čiernych" bol súčasťou Ligy majstrov aj v sezóne 2018/2019, z prvého predkola sa prepracoval až do skupinovej fázy, v B-skupine sa umiestnil na nepostupovej 7. pozícii.

"V prvom rade, je to fajn ocitnúť sa v takejto spoločnosti na jednom mieste s účastníkmi žrebovania Ligy majstrov. My sme určite neboli v pozícii, že by sme si niekoho mohli vyberať, ale na druhej strane, ideme sa pobiť v prvom kvalifikačnom kole o šancu zahrať si v druhom kole. Cieľ je jasný. Tešíme na to," povedal po žrebe generálny manažér Interu Michal Ondruš a na adresu Fribourgu dodal: "Stretnú sa majstri dvoch krajín, kde máme rovnaké problémy v rámci sledovanosti basketbalu. Môže to na prvý pohľad vyzerať, že ide o priaznivý žreb, ale keď sa pozrieme na predchádzajúcu sezónu v Lige majstrov, tak musíme mať viac ako rešpekt pred naším súperom. Dokázali dosiahnuť v troch kvalifikačných kolách úžasné výsledky. Máme dočinenia s mimoriadne kvalitným súperom."

Ak sa Interu podarí prejsť cez úvodnú prekážku, tak v druhom predkole sa mu postaví do cesty účastník najvyššej nemeckej súťaže Telekom Baskets Bonn. Ten je stálicou na európskej scéne, dlhé roky je súčasťou rôznych nadnárodných súťaží. V sezóne 2016/2017 sa dostal medzi najlepšiu štvorku Európskeho pohára FIBA (FIBA Europe Cup). Predchádzajúci ročník sa umiestnil klub v skupinovej fáze Ligy majstrov na nepostupovom 6. mieste v rámci B-skupiny, v domácej súťaži skončil vo štvrťfinále. "Myslím si, Telekom Bonn nie je potrebné nejako zvlášť predstavovať. Je to zástupca nemeckej najvyššej súťaže, ktorá patrí k top súťažiam v Európe. Kiežby sme mali možnosť proti ním nastúpiť," uviedol Ondruš.

Regule Ligy majstrov rozhodli o tom, že slovenský zástupca začne prvé aj druhé predkolo pred domácim publikom. Dvojzápas s Fribourgom je na programe 17. a 20. septembra 2019, prípadné druhé predkolo s Bonnom sa odohrá 26. a 29. septembra. Ak sa podarí postúpiť víťazovi Slovenskej basketbalovej ligy do skupinovej fázy, tak jej začiatok je v pláne 15. októbra.

V prípade, že sa Interu Bratislava nepodarí prejsť cez niektoré z dvoch predkôl Ligy majstrov, tak sa jeho púť v pohárovej Európe nekončí. "Neúspešní účastníci kvalifikácie Ligy majstrov majú v prípade záujmu garantovanú účasť v Európskom pohári FIBA (FIBA Europe Cup). My sme už tento záujem vopred deklarovali, takže aj v prípade neúspechu v kvalifikácii Ligy majstrov by sme mali mať garantovanú účasť v skupinovej fáze Európskeho pohára FIBA," vysvetlil Ondruš.

Žreb Ligy majstrov 2019/20:

1. predkolo /17. a 20. septembra 2019/:

INTER BRATISLAVA (SR) – Fribourg Olympic (Švaj.)

2. predkolo /26. a 29. septembra 2019/

víťaz INTER BRATISLAVA/Fribourg Olympic – Telekom Baskets Bonn (Nem.)

Skupinová fáza – D-skupina:

víťaz INTER BRATISLAVA/Fribourg Olympic/Telekom Baskets Bonn, víťaz Falco Szombathely (Maď.)/CSM Oradea (Rum.)/Ventpils (Lot.), PAOK Solún (Gréc.), Neptunas Klaipeda (Lit.), Besiktas Sombo Japan (Tur.), Happy Casa Brindisi (Tal.), JDA Dijon (Fr.), Basket Zaragoza (Šp.)