< sekcia Basketbal

Miami doma pokorilo Cleveland, víťazne aj Atlanta a Dallas

Goran Dragič z Miami Heat's (7) dáva kôš napriek obrannému zásahu J.R. Smitha (5) z Cleveland Cavaliers' počas druhého polčasu v zápase NBA 16. marca 2015 v Miami. Foto: TASR/AP

James neuspel v Miami ani na druhý pokus.

New York 17. marca (TASR) - Basketbalisti Miami zvíťazili v zápase zámorskej NBA na domácej palubovke nad Clevelandom 106:92. K triumfu prispel 32 bodmi Dwyane Wade, v drese hostí sa prezentoval 26 bodmi bývalý hráč Heat LeBron James. Cavs prehrali po štyroch predchádzajúcich výhrach.

Jamesovi tak nevyšiel ani druhý pokus uspieť na palubovke mužstva, kde pôsobil štyri sezóny a vyhral s ním dva majstrovské tituly. Domáci položili základ úspechu v závere prvého polčasu, keď druhú štvrtinu ukončili sériou 19:5, po ktorej viedli 56:38. V treťom dejstve zvýšili svoj náskok na rozdiel 25 bodov a súboj sa už potom len dohrával. Wadeovi 20 bodmi sekundoval slovinský rozohrávač Goran Dragič.

"Dwyane odohral výborný zápas. Potvrdil, že stále je elitným strelcom. Bola radosť sa na neho pozerať," pochválil svojho bývalého spoluhráča James. Miami si upravilo bilanciu na 30 výhier, 36 prehier a v tabuľke Východnej konferencie sa dostalo na ôsme miesto zaručujúce postup do play off. "V nadstavbovej časti nechceme chýbať, takže potrebujeme každé víťazstvo. Dnes každý z nás odviedol na ihrisku maximum a myslím, že silného súpera sme zdolali zaslúžene," komentoval duel Wade.

Dallas doma dokázal nájsť recept na Oklahomu City a vyhral 119:115. Lídrom domácich bol Chandler Parsons, autor 31 bodov. Mavericks sa mohli spoľahnúť aj na Dirka Nowitzkého, ktorý sa v kľúčových momentoch prezentoval dôležitými trojkami. "Už niekoľko rokov je mojou úlohou potiahnuť mužstvo v dôležitých chvíľach. Som rád, že to dnes vyšlo," povedal po zápase nemecký veterán. Hosťujúci Russell Westbrook mal opäť na dosah triple-double, tentoraz mu k tomu chýbali dva doskoky.

Prehra Oklahomy znamenala, že prvým postupujúcim tímom do play off sa v Západnej konferencii stalo Golden State. Warriors sa o tom dozvedeli v priebehu druhej štvrtiny ich duelu proti Los Angeles Lakers. Na svetelnej tabuli zasvietil nápis "máme play off" a diváci v Oracle Aréne ocenili svoje mužstvo potleskom postojačky.

Líder Východnej konferencie z Atlanty uspel v Sacramente a 23. výhrou na palubovkách súperov v sezóne vytvoril nový klubový rekord. Utah zdolal Charlotte, domáci sa prezentovali kvalitnou defenzívou a súperovi dovolili nastrielať iba 66 bodov. Brooklyn zvíťazil na palubovke oslabenej Minnesoty 122:106. Joeovi Johnsonovi, autorovi 22 bodov, sekundoval s 21 bodmi chorvátsky krídelník Bojan Bogdanovič.