< sekcia Basketbal

NBA: Milwaukee zdolalo Boston, Memphis dostal výprask od Golden State

Basketbalisti Milwaukee Bucks Pat Connaughton (chrbtom) a Giannis Antetokounmpo sa tešia po výhre 103:101 v treťom zápase semifinále play off Východnej konferencie zámorskej NBA Milwaukee Bucks - Boston Celtics v Milwaukee v sobotu 7. mája 2022. Obhajcovia titulu Milwaukee Bucks sa ujali vedenia v sérii 2:1 na zápasy. Foto: TASR/AP

New York 8. mája (TASR) - Basketbalisti Milwaukee vedú v semifinálovej sérii play off Východnej konferencie NBA nad Bostonom 2:1, v noci na sobotu zdolali svojho súpera tesne 103:101. V drese obhajcov titulu sa zaskvel Jannis Antetokunmpo 42 bodmi a 12 doskokmi. Za Celtics dal Jaylen Brown 28 bodov, Al Horford pridal 22 bodov a 16 doskokov. V dramatickom závere Marcus Smart zámerne nepremenil trestný hod, aby jeho tím získal ďalšiu možnosť zakončiť a vybojovať si predĺženie, čo sa aj podarilo, no Horford dostal loptu do koša tesne po zaznení záverečného klaksónu.

Boston prehrával v záverečnej štvrtine aj o 13 bodov, no dokázal duel dostať do vyrovnanej koncovky. Minútu pred koncom viedol, no Antetokunmpo preklopil misky váh na stranu Milwaukee 44 sekúnd pred koncom dvojkou na 101:100. Grécky dvojnásobný MVP ligy mal v úvodných dvoch dueloch série úspešnosť streľby pod 40 %, no v treťom stretnutí premenil 62,5 % dvojbodových pokusov. "Môže sa vám nedariť, no musíte zostať na tom správnom kurze. Uvedomujem si, v čom je moja sila. Snažil som sa lepšie čítať hru a využiť svoj inštinkt," povedal podľa AP Antetokunmpo.

Smart sa v závere postavil k čiare trestného hodu 4,6 sekundy pred koncom za stavu 100:103. Prvú šestku premenil a vzápätí mali hostia niekoľko príležitostí doklepnúť loptu do koša, no neuspeli Smart, Robert Williams a ani Horford. Tréner hostí Ime Udoka mal v závere ťažké srdce na rozhodcov. Smart mal podľa neho hádzať ďalšie dva trestné hody, pretože Jrue Holiday ho pri doskakovaní tvrdo kontaktoval. "Bol to faul. Marcus chytil loptu a otočil sa k strele. Nohy mal pevne na zemi a odstrčili ho. Hvizd neprišiel a to je chyba," posťažoval sa pre ESPN.

V zápase Západnej konferencie si hráči Golden State hladko poradili s Memphisom 142:112 a vedú 2:1. Za víťazov dal Stephen Curry 30 bodov, náhradník Jordan Poole pridal 27. Memphisu nestačilo 34 bodov Ja Moranta.