< sekcia Basketbal

NBA: Philadelphia krok od postupu, Chicago vyrovnalo sériu s Milwaukee

Hráč Philadelphia 76ers Joel Embiid's (21) strieľa trojbodový kôš cez Freda VanVleeta (23) a Preciousa Achiuwa (5) z Toronto Raptors v 1. kole play off basketbalového zápasu zámorskej NBA v Toronte 20. apríla 2022. Foto: TASR/AP

O triumfe Sixers rozhodol Joel Embiid trojkou 0,8 sekundy pred koncom predĺženia.

New York 21. apríla (TASR) - Basketbalistov Philadelphie 76ers delí už iba jedno víťazstvo od postupu do 2. kola play off NBA. V noci na štvrtok uspeli v treťom súboji štvrťfinále Východnej konferencie na palubovke Toronta Raptors 104:101 po predĺžení a v sérii vedú už 3:0 na zápasy. O triumfe Sixers rozhodol Joel Embiid trojkou 0,8 sekundy pred koncom predĺženia, v zápase si celkovo pripísal 33 bodov a 13 doskokov.

Kamerunský pivot sa presadil za stavu 101:101 z takmer toho istého miesta, z ktorého nepremenil trojkový pokus v závere riadneho hracieho času. Ním mohol šesť sekúnd pred sirénou rozhodnúť o víťazstve Philadelphie. "Dali sme loptu nášmu najlepšiemu hráčovi, ktorý dokáže urobiť rozhodujúcu akciu. Z tej pozície je u neho vysoko pravdepodobné, že trafí presne," povedal pre AP o víťaznej strele Tobias Harris, ktorý k úspechu hostí prispel 11 bodmi a 12 doskokmi.

Philadelphia v základnom hracom čase ani raz neviedla a predĺženie dohrávala bez vyfaulovaného Jamesa Hardena. "Je to skvelý pocit, ale ešte sme nedokončili našu prácu. Chceme vyhrať sériu v najkratšom možnom čase. Potrebujeme ešte jednu výhru," nechal sa počuť Embiid. Štvrtý zápas série je na programe v sobotu opäť v Toronte (20.00 SELČ).

Obhajca titulu z Milwaukee prehral v druhom zápase 1. kola doma so Chicagom 110:114. Bulls tak vyrovnali stav série na 1:1. V ich drese žiaril DeMar DeRozan, ktorý si so 41 bodmi zlepšil osobné kariérne maximum v play off. Bucks nestačil ani výkon Jannisa Antetokunmpa, ktorý dosiahol 33 bodov, 18 doskokov a deväť asistencií. Iba jedna asistencia mu chýbala k jeho druhému triple double v kariére v play off.

Boston zvládol aj druhý zápas s Brooklynom, keď zdolal doma Nets 114:107. Jaylen Brown sa na víťazstve Celtics podieľal 22 bodmi, z toho 10 dosiahol v záverečnej štvrtine, Jayson Tatum pridal 19 bodov a 10 asistencií. Boston dokázal počas zápasu zmazať až 17-bodový deficit. Nets nestačilo ani 27 bodov Kevina Duranta, ktorý v druhej polovici nepremenil ani jeden pokus.

1. kolo play off NBA

štvrťfinále Východnej konferencie

2. zápas:

Boston Celtics - Brooklyn Nets 114:107 (24:33, 31:32, 30:25, 29:17)

Najviac bodov: J. Brown 22, Tatum 19 (10 asistencií), Williams 17 - Durant 27, B. Brown 23, Dragič 18

/stav série: 2:0/

3. zápas:

Toronto Raptors - Philadelphia 76ers 101:104 pp (29:19, 27:27, 19:28, 20:21 - 6:9)

Najviac bodov: Anunoby 26, Trent 24, Achiuwa 20 - Embiid 33 (13 doskokov), Harden (10 asistencií) a Maxey po 19