< sekcia Basketbal

James vyzve Curryho v repríze minuloročného finále basketbalovej NBA

Stephen Curry a LeBron James v prvom finálovom zápase NBA. Foto: TASR/AP

Finále bude aj trénerským súbojom dvoch zaujímavých osobností.

New York 2. júna (TASR) - V oaklandskej Oracle aréne odštartuje v noci na piatok o 3.00 SELČ finálová séria zámorskej basketbalovej NBA, ktorá bude mať po roku opäť rovnaké zloženie. Do bojov o trofeja Larryho O'Briena sa prebojovali víťazi Východnej konferencie Cleveland Cavaliers na čele s LeBronom Jamesom, ktorý sa bude snažiť zosadiť z trónu úradujúceho šampióna Golden State Warriors na čele s najužitočnejším hráčom aktuálnej sezóny Stephenom Currym.

Cleveland postúpil do finále len s dvoma prehrami, postupne vyradil Detroit Pistons a Atlantu Hawks zhodne 4:0 na zápasy. V konferenčnom finále proti Torontu Raptors vyhrali úvodné dva zápasy, čím sa stali len štvrtým tímom histórie NBA s bilanciou 10-0 vo vyraďovacích bojoch. Na kanadskej pôde prišli dve zaváhania, ale hráči Cavaliers potvrdili opäť po roku pred domácimi fanúšikmi postup do finále. Najväčšia hviezda tímu LeBron James sa predstaví vo finále šiesty rok po sebe.

"Cavs" však aj napriek výbornému vstupu do sezóny prekvapujúco v januári odvolali z trénerskej stoličky Davida Blatta, na jeho miesto nastúpil doterajší asistent Tyronn Lue, pre ktorého to bola premiéra v pozícii hlavného trénera. Cleveland nakoniec zvíťazil na Východe s bilanciou 57-25. Zverencov Tyronna Luea obchádzajú v aktuálnej sezóne zranenia, okrem Jamesa sa môžu spoľahnúť aj na výkony rozohrávača Kyrieho Irvinga a pivota Kevina Lovea. "Sme lepší pred začiatkom finále ako pred rokom. Je dobré mať Irvinga a Lovea v plnej sile k dispozícii. Máme za sebou ďalší rok, zlepšili sme chémiu a už sa nevieme dočkať príležitosti, ktorú sme si vybojovali," vyjadril sa James pre oficiálnu internetovú stránku NBA. Opäť po roku ich čaká rovnaký súper, ktorý má za sebou vo viacerých ohľadoch rekordný rok. "Je to neuveriteľné, proti akému tímu stojíme. Klobúk dole," povedal hráč Cavaliers.

Opísať sezónu úradujúceho šampióna Golden State Warriors je možné len jediným slovom - rekordy. Partia okolo dvojice "Splash brothers" Stephena Curryho a Klaya Thompsona naskočila do ročníka 2015/2016 vo veľkom štýle. Hráči Warriors vytvorili veľké množstvo nových rekordov, jeden z nich ich dostal do nesmrteľnej éry. S bilanciou 73 výhier a len 10 prehier sa stali historicky najlepším tímom NBA v základnej časti, keď zmazali rekord Chicaga Bulls z 1995/1996 sezóny. O to náročnejšie boli vyraďovacie boje pre zverencov trénera Stevena Kerra.

V úvodných dvoch kolách vyradili zhodne 4:1 na zápasy tímy Houstonu Rockets a Portlandu Trail Blazers. V konferenčnom finále prišla prekážka v podobe Oklahomy City Thunder, ktorá dokázala nájsť recept na hru Curryho. Thunder dokázal ako jediný tím v sezóne dvakrát triumfovať na palubovke Warriors, ale ani stav 3:1 nezastavil Golden State na ceste do finále. Ako desiaty tím histórie dokázali otočiť sériu z 1:3 na 4:3 a po roku si opäť môžu zopakovať zisk titulu. "Prvýkrát sme v takejto pozícii, niečo vymyslíme. Vieme, že nás čaká iný tím, iný herný plán, všetko bude iné. Po konferečnom finále s Oklahomou, ktorá mala sedem zápasov, sme však pripravení na všetko. Máme výhodu domáceho ihriska, prvý zápas je preto pre nás veľmi dôležitý," uviedol pred úvodným zápasom Curry.

Finále bude aj trénerským súbojom dvoch zaujímavých osobností. Na strane Clevelandu je Tyronn Lue, premiérovo v pozícii hlavného trénera a prvýkrát vo finále. Družstvo úradujúceho šampióna musel na väčšinu základnej časti opustiť pre zranenia chrbta tréner Steve Kerr, ale na jeho mieste prišla rovnocenná náhrada v podobe asistenta Lukea Waltona. Schopnosti Waltona neostali nepovšimnuté, po sezóne opúšťa tím pre lukratívnu pozíciu hlavného trénera Los Angeles Lakers.

LeBron James sa hotuje zastaviť Golden State, ale čísla a štatistiky nie sú na jeho strane. S Warriors prehrali v základnej časti oba zápasy (83:89 a 98:132) a Golden State sa premiérovo predstaví v pozícii lepšie nasadeného tímu. Po štrnásty raz sa v histórii NBA predstavia opäť po roku rovnaké tímy, zo štatistického hľadiska sa titul podarilo obhájiť v šiestich prípadoch, sedemkrát malo finále nového držiteľa majstrovskej trofeje. Výhodu dlhšieho oddychu má Cleveland, ale domáce prostredie patrí Warriors.

NBA - finále - program:

1. zápas, piatok 3. júna: Golden State - Cleveland

2. zápas, pondelok 6. júna: Golden State - Cleveland

3. zápas, štvrtok 9. júna: Cleveland - Golden State

4. zápas, sobota 11. júna: Cleveland - Golden State

*5. zápas, utorok 14. júna: Golden State - Cleveland

*6. zápas, piatok 17. júna: Cleveland - Golden State

*7. zápas, pondelok 20. júna: Golden State - Cleveland