< sekcia Basketbal

Phoenix, Dallas a Philadelphia postúpili do semifinále NBA

Luka Doncic (77) z Dallas Mavericks a útočník Utah Jazz Roycea O'Nealea (23) v druhom polčase 6. zápasu série prvého kola play-off basketbalovej NBA vo štvrtok 28. apríla 2022 v Salt Lake City. Foto: TASR/AP

Suns nastúpia v nasledujúcom kole proti Dallasu, ktorý vyradil Utah takisto 4:2 na zápasy.

New York 29. apríla (TASR) - Basketbalisti Phoenixu postúpili do semifinále Západnej konferencie NBA. V šiestom stretnutí 1. kola play off zvíťazili na palubovke New Orleans 115:109 a v sérii uspeli 4:2 na zápasy. V drese najvyššie nasadeného tímu po základnej časti dal Chris Paul 33 bodov, keď premenil všetkých štrnásť striel z hry. Je to najviac košov bez neúspešného hodu v jednom zápase v histórii vyraďovacej časti.

Pre Paula to boli špeciálna séria i zápas, keďže v New Orleans odštartoval svoju kariéru v NBA a za vtedajších Hornets hrával v rokoch 2005 až 2011. "Vždy som hovoril, že toto mesto ma vychovalo, je to pre mňa domov. Ak proti nemu nehrám, tak mu vždy fandím. Je to niečo špeciálne, všetci, ktorí tu pracujú, sú pre mňa ako rodina," povedal tridsaťšesťročný Paul. Vlaňajším finalistom pomohol aj návrat Devina Bookera po zranení, ktorý zaznamenal trinásť bodov a vo štvrtej štvrtine premenil kľúčovú trojku.

Suns nastúpia v nasledujúcom kole proti Dallasu, ktorý vyradil Utah takisto 4:2 na zápasy. V šiestom stretnutí v Salt Lake City zvíťazil 98:96. Mavericks potiahol Luka Dončič, ktorý nazbieral 24 bodov, deväť doskokov a osem asistencií. Jalen Brunson pridal taktiež 24 bodov a Dallas dokázal zvrátiť dvanásťbodové manko z tretej štvrtiny. Sériu mohol predĺžiť Bogdan Bogdanovič, no tesne pred klaksónom minul trojkový pokus, ktorý by Utahu zabezpečil víťazstvo.

Vo Východnej konferencii sa ďalej prebojovala Philadelphia po triumfe v Toronte 132:97 a víťazstve v sérii 4:2. V ďalšom kole ju čaká Miami Heat. Sixers sa mohli spoľahnúť na svoje najväčšie hviezdy, Joel Embiid zaznamenal 33 bodov a desať doskokov a James Harden pridal 22 bodov a 15 asistencií. Tyrese Maxey nazbieral 25 bodov. Philadelphia viedla v sérii už 3:0, no predchádzajúce dva duely prehrala. "Predtým sme mali výborný tréning, ktorý sme naozaj potrebovali. V tých dvoch zápasoch sme to neboli my. Nehrali sme, tak ako sme chceli, a robili sme chyby. Chceli sme nastúpiť s väčšou intenzitou, hlavne ja. V predchádzajúcom zápase som bol v obrane naozaj zlý," povedal Embiid.