< sekcia Basketbal

Prezident SBA Drgoň by chcel dohrať mládežnícke súťaže v Košiciach

Na snímke nový prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Miloš Drgoň. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Plán na dohranie mládežníckych sezón sa rodil už po otvorení vonkajších športovísk.

Bratislava 20. mája (TASR) - Prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Miloš Drgoň verí, že sa v prebiehajúcej sezóne dohrajú mládežnícke súťaže vo vekových kategóriách od 12 do 19 rokov. Vedenia asociácie už pripravilo predbežný plán na organizáciu turnajov v jednom dejisku, no ten ešte podlieha schváleniu i vývoju pandémie koronavírusu, ktorá prerušila ročník 2019/2020.

"Za slovenský basketbal chcem vyjadriť nádej, že to najhoršie je už za nami. Je nespochybniteľné, že väčšinu klubov kľúčová časť boja o prežitie ešte len čaká, ale zároveň som presvedčený, že ten boj dokážu vyhrať, keď sa naň budú môcť pripraviť plnohodnotným tréningovým procesom," reagoval Drgoň na stredajšie otvorenie vnútorných športovísk pre kluby a zväzy v rámci štvrtej fázy uvoľňovania opatrení v súvislosti s mimoriadnou situáciou v krajine.

Tréningový proces sa však podľa prezidenta SBA naplno rozbehne až v priebehu nasledujúceho týždňa: "Kluby čakajú na postoj prevádzkovateľov športových objektov – zväčša samospráv alebo školských zariadení – o podmienkach ich sprístupnenia. Tí zase čakajú na to, aké podmienky používania vnútorných športovísk určí Úrad verejného zdravotníctva SR, prípadne iný kompetentný orgán. Momentálne musíme byť trpezliví a počkať si na všetky potrebné informácie."

Plán na dohranie mládežníckych sezón sa rodil už po otvorení vonkajších športovísk. "Už vtedy nám zablikala iskra nádeje, na konci ktorej by bolo súťažné ukončenie tohto ročníka. Otvorením telocviční sa táto iskra mení na plamienok, z ktorého – ak všetko dobre pôjde – by sa mohli rozhorieť basketbalové plamene šľahajúce v stretnutiach o mládežnícke majstrovské tituly. Ten proces však rozhodne nebude a vlastne už teraz nie je jednoduchý. Prvotným predpokladom je priaznivý vývoj epidemiologickej situácie. Ďalším povolenie konania športových súťaží, ktoré sú zakázané rozhodnutím Ústredného krízového štábu z 9. marca 2020," vyhlásil v tlačovej správe Drgoň.

Podľa jeho slov kompetentné orgány už zamietli návrh dohrať turnaje vo viacerých slovenských mestách. SBA preto pripravila návrh, ktorý by nielen zohľadňoval požiadavky, ale bol by aj realizovateľný z organizačného, logistického i ekonomického hľadiska. Zároveň by bol finančne čo najvýhodnejší pre zúčastnené kluby: "Náš projekt v prvom rade počíta s dobrovoľnou účasťou každého jedného družstva. Ak klub, ktorý nemá sídlo v mieste konania turnaja, pozvánku od HK SBA na záverečný turnaj prijme, tak mu budú pokryté náklady na ubytovanie a stravovanie v rozsahu plnej penzie počas jeho hracích dní. Družstvám zároveň bude prináležať dotácia pre účastníka MSR vo výške obvyklej z predošlých rokov."

Miestom konania by v prípade schválenia projektu mali byť Košice. "Vybrali sme ho nielen preto, že až 18 družstiev štartujúcich na finálových turnajoch by malo byť z Košíc a blízkeho okolia. Tamojší organizačný tím vďaka skúsenostiam z turnajov Európskej ženskej basketbalovej ligy (EWBL) i Európskej dievčenskej basketbalovej ligy (EGBL) dokáže zabezpečiť servis na vysokej úrovni, sprostredkovať nadštandardne kvalitné ubytovanie, realizovať výkon potrebných logistických činností a najmä splniť náročné hygienické opatrenia, ktorých cieľom je ochrana zdravia všetkých účastníkov turnaja," uviedol v tlačovej správe šéf SBA.

V prípade schválenia projektu sa finálové turnaje MSR mládeže budú konať nasledovne:


6.-8. júla MSR žiakov a žiačok (U14) – vyraďovací systém za účasti 8 tímov

10.-12. júla MSR kadetov a kadetiek (U17) – vyraďovací systém za účasti 8 tímov

13.-15. júla MSR mladších žiakov a mladších žiačok (U13) – vyraďovací systém za účasti 8 tímov

17.-19. júla MSR starších žiakov a starších žiačok (U15) – vyraďovací systém za účasti 8 tímov

20.-22. júla MSR starších mini žiakov a starších mini žiačok (U12) – vyraďovací systém za účasti 8 tímov

24.-26. júla MSR juniorov a junioriek (U19) – turnajový systém každý s každým za účasti 4 tímov