Utorok 16. apríl 2024Meniny má Dana a Danica
< sekcia Basketbal

Slovenky prehrali v F-skupine s Ruskom vysoko 61:75

Hráčka Slovenska Lucia Krč-Turbová (vpravo) a hráčka Ruska Jevgenia Beljakovová (vľavo) počas zápasu nadstavbovej F-skupiny majstrovstiev Európy v basketbale žien Rusko - Slovensko v maďarskom meste Győr 20. júna 2015. Foto: TASR/František Iván

Od úvodných minút sa hral na palubovke v Győri taktický súboj.

Győr 20. júna (TASR) – Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali v sobotu v druhom vystúpení nadstavbovej F-skupiny ME s favorizovaným Ruskom vysoko 61:75. V tabuľke im so ziskom piatich bodov patrí priebežne 5. pozícia.

Slovenky vstúpili do stretnutia nebojácne a v prvej štvrtine si vypracovali štvorbodové vedenie ktoré však ich súperky zmazali. Druhú desaťminútovku nezvládli v závere a Vadejevová dvoma košmi upravila na polčasových 41:36. Úvod druhého dejstva bol v réžii ruského klubu, ktorý v 25. minúte vyhrával už o desať bodov a na 60:44 zvýšila o tri minúty neskôr už spomínaná Vadejevová. Slovenkám sa nedarilo presadiť cez tvrdú defenzívu súpera a na konci tridsiatej minúty prehrávali 48:64. Záverečnú štvrtinu si už ruský tím postrážil a tešil sa zo zaslúženého triumfu.

Zverenky Maroša Kováčika po dni voľna nastúpia v pondelok 22. júna na svoj posledný duel F-skupiny proti Chorvátsku (15.30), v ktorom musia bezpodmienečne triumfovať. Ani dva body im ešte nezaručujú postup medzi najlepších osem tímov - stane sa tak len v prípade, ak Srbsko zdolá Litvu (20.30).

Z dvoch šesťčlenných skupín postúpia po štyri tímy, ktoré vytvoria štvrťfinálové dvojice. Nový majster Európy automatický získa miestenku na OH 2016 do Ria, tímy z druhého až piateho miesta budú hrať interkontinentálnu olympijskú kvalifikáciu.

Rusko - Slovensko 75:61 (41:36)
Zostavy a body: Beljakovová 17, Princeová 11, Kirillovová 10, Vieruová 8, Osipovová 4 (Vadejevová 22, Namoková 3, Tichonenková 0) - Hruščáková a Bálintová po 15, Kiššová 11, Jurčenková 6, Toliverová 4 (Vyňuchalová 6, Žirková a M. Páleniková po 2, Baburová 0, Krč-Turbová 0). TH: 14/12-8/5, trojky: 7:2, osobné chyby: 17:19 , 5 faulov: Jurčenková (SR), rozhodcovia: J. Bissang (Fr.), J. Calik (Poľ.), O. Jokič (ČH).

Od úvodných minút sa hral na palubovke v Győri taktický súboj, obidve družstvá pozorne bránili a v útoku sa presadzovali po nacvičených signáloch. Slovenkám sa v 4. minúte podarilo odskočiť na rozdiel štyroch bodov, keď sa presadila Kiššová - 4:8. Vedenie si slovenský tím udržal i o dve minúty neskôr (11:15). Dve presné strely Kirillovovej a Beljakovovej spoza trojkového oblúka však znamenali, že Rusky vyhrávali 17:15. Vyrovnaný priebeh úvodnej desaťminútovky zakončila Vadejevová, ktorá vyrovnala stav na 23:23. Už v 11. minúte ruský tím odskočil na rozdiel piatich bodov a Princeová dvoma šestkami upravila v 14. minúte na 32:25. Zverenky Maroša Kováčika sa nevzdali, zagresívnili osobnú obranu a výsledkom bola sedembodová šnúra, na jej konci bola Bálintová, ktorá trojkou vyrovnala na 32:32. Rovnaká hráčka v 17. minúte naklonila misku váh na slovenskú stranu (32:34), záver prvého polčasu však patril Rusku, ktoré sa po dvoch košoch Vadejevovej dostalo do päťbodového vedenia 41:36.

Rusky vstúpili do druhého polčasu s agresívnejšou obranou, čo ich súperkám robilo veľké problémy. V 25. minúte sa presadila pod slovenským košom Osipovová, ktorá zvýšila už na 50:40. Slovenskému družstvu sa nedarilo v zakončení, naopak ich súper sa presadzoval pod košom a Vadejevová v 28. minúte zvýšila náskok už na šestnásť bodov - 60:44. Vedenie si Rusko udržalo aj na konci tridsiatej minúty (64:48). V záverečnej štvrtine už zverenky Anatolija Myškina drámu nepripustili, umnou hrou kontrolovali jej priebeh a na konci stretnutia sa tešili zo zaslúženého víťazstva o štrnásť bodov 75:61.

Povedali po zápase

Maroš Kováčik, tréner SR: "Rusky boli určite lepšie v podkošovom priestore. Ich 'ozruty' nás dnes uskákali, mali devätnásť útočných doskokov a to nás limitovalo. Druhá vec je, že kvalitne ubránili Žirkovú i Toliverovú. V spojitosti týchto dvoch faktorov zápas nebol taký, ako sme si predstavovali."

Romana Vyňuchalová, hráčka SR: "Čo sa týka nášho nasadenia, tak predovšetkým v druhej polovici to bolo veľmi zlé. Neviem, čo sa stalo, pretože sme si po prvom polčase hovorili, že treba dvihnúť hlavy a ísť do toho naplno. Žiaľ, dnes sa nám to nepodarilo."

Žofia Hruščáková, hráčka SR: "Začali sme dobre, no dostali sme veľa bodov z podkošových priestorov, či už po rýchlych protiútokoch alebo v obrane päť na päť. Mali síce výškovú prevahu, no prišli i trojky, ktoré boli ako klince do rakvy a to nás psychicky zlomilo."