< sekcia Basketbal

Tréner Good Angels Košice Kováčik:Favoriti majú zdvojené posty, my nie

Na snímke hráčky Good Angels Košice, uprostred tréner Maroš Kováčik. Foto: TASR/Milan Kapusta

Na konte košických Good Angels aj po deviatom zápase zostávajú tri víťazstvá.

Košice 7. januára (TASR) - Basketbalistky Good Angels Košice dlho držali krok s favorizovaným Fenerbahce Istanbul, no lídrovi euroligovej A-skupiny napokon podľahli o deväť bodov (58:67). Tréner slovenského majstra Maroš Kováčik ocenil bojovnosť svojich hráčok, ktoré najmä v prvom polčase bavili zaplnenú Angels arénu. Zároveň si však uvedomuje rozdiely medzi najväčšími favoritmi Euroligy a košickým tímom.

Hráčky istanbulského Fenerbahce sú po deviatich odohratých zápasoch na čele A-skupiny a patria k najväčším favoritom celej Euroligy. Vysoké ambície potvrdili aj v Košiciach, odkiaľ si napokon odniesli víťazstvo rozdielom deviatich bodov. "Je veľmi ťažké bojovať proti tímom, ktoré majú zdvojený každý post. Je to aj otázka rozpočtu. Myslím si však, že takto vzdorovať Fenerbahce a prehrať o deväť bodov je výsledkom dobrej roboty," poznamenal Kováčik po deviatom zápase svojho tímu v aktuálnom ročníku Euroligy.

Košičanky chceli favorita zápasu potrápiť, čo sa im aj darilo. V prvom polčase sa viackrát dostali do náskoku, pred záverom prvej štvrtiny viedli aj o štyri body (20:16). Napokon sa však papierové predpoklady naplnili. "Pri našej úzkej rotácii musia všetky hráčky hrať excelentne. Všetkých osem či deväť hráčok, ktoré prídu na ihrisko, musí podať extra výkon a to sa dnes nestalo," pomenoval Kováčik príčiny šiestej prehry v euroligovej sezóne.

V prvom polčase sa miestami mohlo zdať, že sa zrodí prekvapenie. Košičanky držali so súperom krok, bodovo i herne, ale napokon nezvládli záver. "Nemrzí ma ani tak zlý úvod zápasu, po ktorom sme sa vrátili do hry, ale skôr druhý polčas. Ten sme začali veľmi laxne, bez agresivity a v tomto úseku si súper vypracoval náskok, ktorý si udržiaval až do konca," poznamenal Kováčik.

V drese hostí excelovala najmä Alexandria Quigleyová. Bývalá hráčka Good Angels zaznamenala 20 bodov a svoj tím potiahla v kľúčových momentoch. "Upozorňovali sme naše hráčky na Lavenderovú a práve Allie. Keď sme v prvom polčase pokryli Allie, tak sa "utrhla" Lavenderová a keď sme potom pokryli ju, tak zase dávala body Quickleyová. Myslím si, že sme na ňu zvolili dobrú taktiku, no ona je veľmi rozumná a ovláda mnoho spôsobov, ktorými vie skórovať," poznamenal Kováčik na adresu Američanky s maďarským pasom. Výkon nevysokej, no s veľkým prehľadom hrajúcej basketbalistky, neušiel ani Barbore Bálintovej. "Allie vie dať koše v pravú chvíľu. Dnes opäť predviedla, akú kvalitu má. Je ťažko brániteľná a trojku vie dať aj cez hráčku, ktorá je pri nej," poznamenala Bálintová.

Na konte košických Good Angels tak aj po deviatom zápase zostávajú tri víťazstvá. Postup do ďalšej fázy Euroligy je už len v rovine teórie, no reálnejším cieľom je účasť vo štvrťfinále Európskeho pohára FIBA. K tomu je potrebné umiestnenie na piatom alebo šiestom mieste, no bez ďalších víťazstiev by sa to nemuselo podariť. Tréner dvanásťnásobného slovenského majstra si to uvedomuje. "Po zápase v Turecku máme doma Kursk, potom hráme so Schiom vonku. Budeme šťastní, keď budeme mať v januári jedno euroligové víťazstvo. Budem úprimný, je mi jedno, kde to bude," netají Maroš Kováčik. Košičanky sa najbližšiu stredu predstavia na palubovke ďalšieho istanbulského družstva. Proti Galatasarayu sa pokúsia nadviazať na domáce víťazstvo 54:49.