Quantcast
< sekcia Basketbal

Tréner Madzin oslavuje s Levicami prvé zlato: Neopísateľné

Na snímke vľavo tréner Michal Madzin, vpravo Deshawn Freeman (obaja Patrioti Levice) v druhom zápase semifinále play off Niké SBL v basketbale mužov Spišskí Rytieri - Patrioti Levice v Spišskej Novej Vsi v stredu 6. apríla 2022. Foto: TASR - Milan Kapusta

Majstrovské oslavy tretieho titulu v histórii levického klubu (2011, 2018, 2022) mohli vypuknúť po najvyrovnanejšom stretnutí finálovej série s Lučencom.

Levice 8. mája (TASR) - V slovenskej najvyššej súťaži sa 13 rokov čakalo na to, aby slovenský tréner doviedol svoje družstvo k majstrovskému titulu. Michalovi Madzinovi sa táto vytúžená méta podarila s Patriotmi Levice v sezóne 2021/2022 Niké SBL, pre 36-ročného kouča je to vôbec prvé ligové zlato v jeho kariére.

Majstrovské oslavy tretieho titulu v histórii levického klubu (2011, 2018, 2022) mohli vypuknúť po najvyrovnanejšom stretnutí finálovej série s Lučencom. V domácom prostredí zdolal húževnatých „pelikánov“ 85:75 a celú sériu vyhral 4:1 na zápasy. "Neskutočné. Užívame si neskutočnú atmosféru. Vyšlo to na takýto domáci zápas. Je to niečo neopísateľné. Ani jedno stretnutie nebolo také ľahké, ako ukazuje konečný výsledok. Som rád, že tento zápas sme pretlačili do víťazného konca. Aj tento duel ukázal, aké ťažké to bolo. Museli sme drieť ako kone," zhodnotil pre TASR tréner Patriotov Michal Madzin bezprostredné emócie zo zápasu a osláv.

Levická športová hala hlásila dlho pred úvodným rozskokom z pohľadu dostupnosti vstupeniek vypredané, pomaly na deň presne po štyroch rokoch, sa podarilo zaznamenať najvyššiu návštevu v najvyššej súťaži. Oficiálne čísla hlásili 2250 prítomných divákov, bolo ich však podstatne viac. Pri písaní ďalšej úspešnej kapitoly totiž chceli byť mnohí, čo cítil aj kormidelník úspešného tímu: "Extrémne si to užívam. Tieto emócie a pocity sú to, prečo sme tu po celú sezónu každý deň makali. Teraz si to treba užiť."

Madzin prišiel k Patriotom po bronzovej sezóne so Svitom (2019). Najskôr jeho snahu prerušil koronavírus, pred rokom mu vešali na krk striebro a teraz z toho bolo vytúžené prvé zlato. "Všetko išlo tak, ako to malo byť. Môžem povedať, že v každej sezóne sme pracovali najlepšie, ako sme mohli. Mimoriadne ma teší, že teraz to vyšlo takto," radoval sa kouč. Po 13 rokoch sa slovenskému trénerovi podarilo dostať so svojím tímom na ligový trón. Naposledy túto misiu zvládol Ľubomír Urban s Nitrou. „Boli sme dvaja - ja a Ladislav Lutovský. Je to ale zásluha celého tímu, vďaka ktorému to vyšlo," okomentoval Madzin túto štatistiku.

Levičania uspeli v majstrovskej misii s nevídanou suverenitou, na ligovej scéne našli v 37 zápasoch len 5-krát premožiteľa. "Dôvody úspechu možno hľadať v tíme, ktorý stojí za nami (pozn. oslavujúce levické družstvo). Pre toto družstvo pracoval každý hráč a jeden za druhého. Patrí im obrovská vďaka. Za úspechmi treba hľadať koncepčnú prácu. Tento kolektív bol spolu dlhšie a bolo to cítiť. Podarilo sa nám udržať veľkú väčšinu družstva a mohli sme nadviazať na veci, ktoré sme robili. Veľkým pilierom boli Slováci. Na každom z nich to stálo, pre celé družstvo odrobili neskutočnú robotu," zhodnotil.

Patrioti Levice sa stali víťazmi Niké Slovenskej basketbalovej ligy. V piatom zápase finále play off zdolali BKM Lučenec 85:75 a v v celej sérii triumfovali 4:1. Na trón zasadli opäť po štyroch rokoch. Na snímke radosť po zisku titulu 7. mája 2022 v Leviciach.
Foto: TASR - Henrich Mišovič


Paradoxne, prvé dve misie - predsezónny Federálny pohár a domáci Slovenský pohár - Madzinovi zverenci nedotiahli do úspešného konca. Zlomovým okamihom bol podľa všetkého úspech v nadnárodnom Alpsko-jadranskom pohári, ktorý dodal „žlto-zeleným“ sebavedomie a istotu do kľúčovej časti sezóny. "Úspech v Alpsko-jadranskom pohári výrazne pomohol po mentálnej stránke. Dal nám sebavedomie a mali sme už niečo v rukách. Čo bolo dôležité je, že sme nezostali len pri tom, ale pracovali sme ďalej. Donieslo nám to tento výsledok. Sú to neskutočná radosť a emócie, je to ale aj práca celého kolektívu, vďaka ktorému sme získali v tejto sezóne dve trofeje. Ďakujem všetkým, hlavne svojmu asistentovi Ladislavovi Lutovskému za obrovskú pomoc," povedal Madzin.

Úspešné zvládnutie tlaku basketbalovej verejnosti a očakávaní levických fanúšikov bolo tiež jeden z pilierov zlatého základu. Levice si vzhľadom na suverénnu základnú časť nakreslili na seba terč. V play off sa s ním úspešne popasovali, semifinále aj finále dokázali ukončiť v skoršom čase. "Snažili sme si to nejako extra nepripúšťať. Na druhej strane, niekde v hlave sme to určite vnímali. Dôležité je, že sme to aj napriek tlaku potvrdili. Nie je to ľahké, naozaj,“ vyjadril sa na túto tému kormidelník majstrov.

Kým v minulosti sa vznášala na Madzina kritika za nezvládanie tesných koncoviek, tak po tomto ročníku umlčal aj najhlasnejších kritikov: „Vždy sme pracovali najlepšie, ako sme vedeli. Každý sa učí. Podľa mňa aj v ďalších sezónach sa nájdu veci, ktoré sa určite dajú urobiť lepšie a poučiť sa z nich. Sme tu na to, aby sme sa učili."

Triumf v Alpsko-jadranskom pohári aj v Niké SBL sú peknými úspechmi, ale čerstvé rodičovské povinnosti sú pre Madzina najvýznamnejšou dosiahnutou métou v sezóne 2021/2022: "Je to obrovská radosť. Priateľka je neskutočná hrdinka. Teším sa na nich. Čo sa týka basketbalu, tak tam sa v tomto smere veľmi nezmenilo (úsmev), ale možno sa ešte viac teším domov po zápasoch."

Po titule sa natíska otázka, či úspešná spolupráca Levíc s Madzinom bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Oslavujúci kouč však nechcel predbiehať udalosti: "Užime si to, čo je doteraz a budúcnosť bude určite taká, aká má byť."