Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Bratislava

Šiesti bratislavskí bezdomovci z Hlavnej stanice budú nosiť batožinu

Ilustačné foto. Foto: TASR/AP

Už od tohto pondelka uvidíte na bratislavskej Hlavnej stanici šiestich uniformovaných nosičov batožiny s bielymi rukavičkami. Nosiči boli vybraní z radov predajcov časopisu Nota Bene. Pracovná doba šerpov bude od deviatej rána do jednej poobede a táto služba bude pre cestujúcich bezplatná.

Bratislava 5. decembra (TASR) – Už nebudú na bratislavskej Hlavnej stanici len spať na lavičkách či popíjať alkohol, z ľudí bez domova sa stanú nosiči batožín. Šiesti bezdomovci takto začnú cestujúcim na stanici s batožinou pomáhať už od pondelka 8. decembra. Služba bude bezplatná.

"Ide o nový projekt zamestnávania ľudí bez domova, ktorí budú pomáhať najmä starším ľuďom a ženám s batožinou," vysvetľuje Sandra Tordová z občianskeho združenia Proti prúdu, ktoré s projektom prišlo. Nosičov batožín vybralo spomedzi predajcov pouličného časopisu Nota Bene. "Starší ľudia s batožinou na bratislavskej stanici potrebujú pomôcť so schodmi, ľudia bez domova potrebujú prácu. Práca nosičov batožín obe tieto potreby spája," vraví.

Nosiči budú na stanici pracovať každý pondelok, stredu a piatok od 9.00 do 13.00 h. Ľudia ich spoznajú podľa toho, že budú mať oblečený typický modro-červený kabát i brigadírku s označením nosič a na rukách biele rukavičky. "Náš projekt je jedinečný aj v tom, že ľudia bez domova sú tradične v úlohe tých, ktorí potrebujú pomoc. Teraz sa situácia zmení. Vybraní predajcovia budú tí, ktorí budú pomáhať iným," dodáva Tordová.

Ako výstup na Everest

Riaditeľka Proti prúdu pripomína, že dlhy a exekúcie často bránia ľuďom bez domova zamestnať sa. Preto je súčasťou projektu aj pilotný program oddlžovania. "Dlhy ľuďom bránia sa zamestnať, pretože okamžite nastúpia exekúcie a z toho zvyšku, čo im exekútor nechá, nemajú šancu prežiť. Tak sú nastavené zákonné podmienky," vysvetľuje Tordová. Dostať sa tak podľa nej z bezdomovectva v súčasných podmienkach na Slovensku je niečo ako výstup na Mount Everest bez kyslíkovej bomby. "Je to síce možné, ale málokto to dokáže," dodáva.