Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Bratislava

Bratia Graňákovci otvoria unikátne športovisko Hangair

Posedenie s Dominikom Graňákom k projektu športovej haly Hangair 2. februára 2015 v Bratislave. Na snímke slovenský hokejový obranca Dominik Graňák (vpravo) a jeho brat a manažér projektu Adam Graňák (vľavo). Foto: TASR

Slovenský hokejista Dominik Graňák sa na konci roka chystá otvoriť prvú akadémiu extrémnych športov na Slovensku pod názvom Hangair.

Bratislava 2. februára (TASR) - Slovenský hokejista Dominik Graňák sa na konci roka chystá otvoriť prvú akadémiu extrémnych športov na Slovensku pod názvom Hangair. Jej unikátnosť spočíva v technickom zázemí pre rozvoj pohybu v adrenalínových športoch ako snowboarding, freesking, skateboarding, BMX či wakeboarding. Na prvom projekte podobných rozmerov v strednej Európe manažérsky spolupracuje aj Graňákov brat Adam či ďalší odborníci v oblasti športu.

Hangair je umiestnený v bratislavskej mestskej časti Vajnory s rozlohou takmer troch kilometrov štvorcových. V hale sa naraz môže pripravovať až 70 športovcov a tvoria ju tri časti. Prvou je gymnastika a pohybová príprava, druhá časť bude vyhradená pre tri umelé skoky s rôznou náročnosťou od začiatočníkov až po profesionálov a umelý svah. Tretia bude patriť rôznym profilom skateboardových prekážok a lezeckej stene.



S nápadom prišiel za Dominikom Graňákom jeho brat Adam. "Pamätám si na to dobre, bolo to asi pred dvoma rokmi, keď s týmto nápadom prišiel. Hľadali niekoho, kto by ich v tom podporil. Oslovili v prvom rade mňa a priznám sa, že v tom momente som konkrétnu predstavu nemal. Nejakým spôsobom ma to oslovilo a vedel som, že to dlho potrvá, kým všetko premeníme na realitu. Teraz je projekt na svete," uviedol na úvod pondelňajšieho stretnutia s novinármi Dominik Graňák.

V jeho prípade zavážil najmä fakt, že ho oslovil práve brat. "S rodinou ma podporoval odmalička, teraz je možno čas na to, aby som mu to vrátil," uviedol skúsený slovenský reprezentant a na margo projektu pre extrémne športy dodal: "Páčia sa mi tieto športy a ľudia z tejto komunity sú mi sympatickí. Aj preto som sa rozhodol do toho ísť."

História nepamätá veľa nápadov podobných hál, ktoré by ľudia premenili na realitu. Prvá vznikla v americkej Pennsylvánii v roku 1969 pod názvom Woodward Camp. V USA následne vyrástli ešte ďalšie tri podobné športoviská, ďalšie by sa malo nachádzať aj v čínskom Pekingu. V Európe vznikla prvá takáto akadémia v roku 2003 vo švajčiarskom Laaxe. V rámci strednej Európy však ide o prvý projekt podobných rozmerov. "Každý deň sme pracovali s ľuďmi, ktorí tieto športy robia a živia sa nimi. S nimi spolupracujeme, aby sme na nič nezabudli a športovci dostali servis, aký si zaslúžia. Je to o tom, aby sme tu vychovali nové talenty v extrémnych športoch. Chceme im vytvoriť prostredie, aby mohli súťažiť a zaradiť sa medzi svetovú špičku," dodal Adam Graňák.