< sekcia Bratislava

Na cintoríne v Petržalke si uctili padlých vojakov v 1. svetovej vojne

Po desiaty raz sa v nedeľu 1. novembra 2015 stretli členovia Petržalského okrášľovacieho spolku, občania a hostia z veľvyslanectiev krajín, ktorých padlí sú pochovaní na cintoríne v Petržalke - Kopčanoch, aby si uctili pamiatku všetkých, ktorí bojovali v 1. svetovej vojne. Na snímke vojenský cintrorín v Petržalke - Kopčanoch. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podujatie zorganizoval Petržalský okrášľovací spolok. Podľa predsedníčky spolku Ivety Plšekovej je pripomínanie si týchto tradícií dôležité, pretože ide o oživovanie si dejinných informácií.

Bratislava 1. novembra (TASR) – Zástupcovia mesta Bratislavy, veľvyslanectiev, vojenskí pridelenci, ale aj občania si dnes na Vojenskom cintoríne v Petržalke-Kopčanoch uctili pamiatku padlých vojakov v prvej svetovej vojne. Na cintoríne je pochovaných 331 vojakov z deviatich európskych národností.Podujatie zorganizoval už po desiatykrát Petržalský okrášľovací spolok. Podľa predsedníčky spolku Ivety Plšekovej je pripomínanie si týchto tradícií dôležité, pretože ide o oživovanie si dejinných informácií. "Tým, že si ich oživujeme a pripomíname, budujeme si aj isté predsavzatia do budúcna, aby sa už vojna na našom území nikdy neopakovala," uviedla. Podľa jej slov je dôležité aj to, aby si národ uvedomoval dejinné historické udalosti, ktoré sa odohrávali na našom území.Cintorín vznikol v priebehu 1. svetovej vojny, v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde ležali väčšinou ťažko ranení vojaci rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iní vojaci bojujúcich strán. Na cintoríne je pochovaných 122 Čechov a Slovákov, 53 Maďarov, 43 Rumunov, 51 Juhoslovanov, 16 Rakúšanov, 15 Rusov, 11 Poliakov, 11 Talianov, traja Nemci a šesť neznámych vojakov.