Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Bratislava

Na Rysy pre pacientov vystúpil aj minister zdravotníctva

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Túry sa zúčastnilo približne 150 účastníkov, asi tretina prišla z Českej republiky.

Vysoké Tatry 21. júna (TASR) – Občianske združenie Pacientov s pľúcnou hypertenziou (PPH) spolu s rovnomenným združením z Česka zorganizovalo v sobotu (20.6.) prvýkrát výstup na Rysy pod názvom "Vystúpim za teba" s cieľom upozorniť na závažnosť pľúcnej hypertenzie, ktorá bez včasnej liečby môže viesť do dvoch rokov až k úmrtiu pacienta.

Ako pre TASR uviedla predsedníčka OZ PPH Iveta Makovníková, výstupu sa nezúčastňovali prioritne pacienti s touto chorobou, ale zdravotníci, rodinní príslušníci a priatelia chorých. Sobotný výstup absolvoval aj minister zdravotníctva Viliam Čislák s manželkou.

Túry sa zúčastnilo približne 150 účastníkov, asi tretina prišla z Českej republiky. Na Rysy vyniesli nosiči aj tabuľky s fotografiami 24 pacientov a tak vzdali úctu ľuďom, ktorí už po prejdení pár metrov majú akútny problém s dychom. Približne štvorhodinovú túru absolvovala aj jedna pacientka s pľúcnou hypertenziou a dvaja pacienti po transplantácii pľúc vyšli až na chatu pod Rysmi. 

Ostatní pacienti s vážnejšími dýchacími problémami absolvovali väčšinou menšiu túru okolo Popradského plesa. Okrem toho v rámci podujatia prebiehali aj informačné semináre a majsterka vo freedivingu Katarína Linczényiová prítomným predviedla, ako ovládať svoje telo a tak regulovať svoje dýchanie.

Počas výstupu sa v areáli Horského hotela Popradské pleso uskutočnil aj test šesťminútovej chôdze, do ktorého sa zapojili zdraví ľudia. So štipcom na nose a dvomi slamkami v ústach počas šiestich minút prešli čo najdlhšiu trasu a tak zažili porovnateľný pocit s tým, ako sa cíti pacient s pľúcnou hypertenziou.