Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Bratislava

Nákupné centrum a Viedenskú cestu prepojí v Bratislave cyklotrasa

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Cyklotrasa pri nákupnom centre má nadväzovať na existujúci spoločný chodník pre chodcov a cyklistov.

Bratislava 15. júna (TASR) - Nákupné centrum na Einsteinovej ulici a Viedenskú cestu v Bratislave má prepojiť cyklotrasa. Vedená má byť cez Sad Janka Kráľa a napojiť sa má na existujúcu cyklotrasu. Vyplýva to z výzvy na predkladanie ponúk, ktorú hlavného mesto zverejnilo vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Cyklotrasa pri nákupnom centre má nadväzovať na existujúci spoločný chodník pre chodcov a cyklistov. "Pokračovať bude vedením Sadom Janka Kráľa pozdĺž mosta SNP, napojí sa cyklopriechodom na existujúcu cyklotrasu na Viedenskej ceste. Návrh rieši chýbajúce prepojenie dvoch existujúcich cyklotrás celomestského významu," uviedlo mesto v opise predmetu zákazky.

Nákupné centrum podľa mesta slúži aj ako záchytné parkovisko v širšom okolí Starého Mesta. "Cyklotrasa vytvára alternatívu k dopravnej obslužnosti priľahlého centra mesta. Vybudovaním tohto prepojenia dôjde k vytvoreniu ucelenej cyklistickej infraštruktúry pozdĺž nábrežia z oboch strán Dunaja," ozrejmilo.

Samospráva podotkla, že v súčasnosti vedie pozdĺž nákupného centra existujúca cyklotrasa po zdieľanom chodníku s chodcami. Priblížila, že sa končí pri kruhovom objazde a ďalej pokračuje iba ako chodník pozdĺž násypu Mosta SNP, s nedostatočnou šírkou a degradovaným povrchom krytu.

"V niektorých miestach je chodník príliš úzky, vykazuje vážne porušenie vplyvom koreňového systému blízko rastúcich stromov a je veľmi nebezpečný aj pre samotných chodcov, prakticky nevyužiteľný cyklistami," podotklo hlavné mesto. Cyklisti preto využívajú cestičku, ktorá nie je na tento účel určená, cez Sad Janka Kráľa, čo je podľa jeho slov aj vzhľadom na historický a spoločenský význam lokality neprijateľné.

Plánovaný začiatok realizácie je v auguste, dokončenie odhadujú v októbri. "Hoci sa verejný obstarávateľ rozhodol nezverejniť predpokladanú hodnotu zákazky, jej výška nie je rovná a ani nepresahuje limit 800.000 eur," dodalo mesto v súťažných podkladoch.