< sekcia Bratislava

Nový primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal bude zarábať viac ako 4500 eur

Na snímke vľavo odchádzajúci primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik a vpravo nový primátor mesta Bratislava Ivo Nesrovnal na ustanovujúcom zasadnutí Mestského zastupiteľstva hlavného mesta SR Bratislavy 11. decembra 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Nový primátor avizoval, že plánuje v meste riešiť najmä dopravu, výstavbu a čistotu.

Bratislava 11. decembra (TASR) – Novozvolený primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal (nezávislý, vystúpil z SDKÚ) dnes prevzal úrad. V Primaciálnom paláci sa totiž konalo ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde Nesrovnalovi úrad odovzdala končiaca hlava Bratislavy Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Nový primátor aj 45 poslancov nového zastupiteľstva dnes zároveň zložili sľub.

"Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti a ochraňovať záujmy hlavného mesta," zaviazali sa dnes noví poslanci aj primátor. Svojím slovom aj podpisom potvrdili, že ústavu i zákony budú pri výkone svojej funkcie uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Ftáčnik tiež zároveň novému primátorovi odovzdal mestské insígnie.

"Pred nami sú štyri náročné roky, ktoré zvládneme, len ak budeme ťahať za jeden povraz. V deň volieb prestali existovať stranícke tričká," prihovoril sa novému zastupiteľstvu Nesrovnal, ktorý Ftáčnika v novembrových voľbách porazil o viac než 10.000 hlasov. Odchádzajúcemu primátorovi však Nesrovnal poďakoval za posledné štyri roky jeho práce a označil ich za pozitívny posun, najmä z hľadiska väčšej transparentnosti. Podotkol, že chce nadviazať na to, čo Ftáčnik dosiaľ urobil.

Nový primátor avizoval, že plánuje v meste riešiť najmä dopravu, výstavbu a čistotu. Z magistrátu chce tiež spraviť servisnú organizáciu, ktorá bude Bratislavčanom uľahčovať život, a zaviesť tam manažérsky prístup. "Chcel by som, aby každý z nás mohol povedať, že pre toto mesta urobil, čo vládal. Kolegovia, vysúkajme si rukávy a ideme robiť," vyzval poslancov s tým, že chce, aby ľudia videli výsledky ich práce od prvého dňa.

Fotogaléria prevzatia úradu
Ftáčnik dnes zopakoval, že mesto odovzdáva Nesrovnalovi v lepšom stave, v akom bolo pred štyrmi rokmi. Pripomenul, že Bratislava je štvrté najtransparentnejšie mesto na Slovensku, že sa podarilo znížiť jej zadlženie a získať zároveň 300 miliónov eur na dopravné projekty. "Odchádzam so vztýčenou hlavou, nemám sa za čo hanbiť, zdedil som mesto v ťažkej situácii a podarilo sa mi ho posunúť dopredu. Je možné na to nadviazať," povedal Ftáčnik.

Nové mestské zastupiteľstvo tvorí Gábor Grendel, Ondrej Dostál, Martin Borguľa, Marta Černá, Ján Budaj, Viera Kimerlingová, Ján Hrčka, Marian Greksa, Iveta Plšeková, Elena Pätoprstá, Peter Hochschorner, Milan Vetrák, Oliver Kríž, Ľudmila Farkašovská, Vladimír Bajan, Tomáš Korček, Katarína Augustinič, Richard Mikulec, Slavomír Drozd, Jarmila Tvrdá, Katarína Šimončičová, Ján Buocik, Martin Chren, Lucia Štasselová, Branislav Kaliský, Peter Pilinský, Rastislav Žitný, Juraj Káčer, Zdenka Zaťovičová, Peter Hanulík, Dana Čahojová, Iveta Hanulíková, Pavol Bulla, Izabella Jégh, Milan Černý, Martin Kuruc, Soňa Svoreňová, Ján Mrva, Milan Jambor, Gabriela Ferenčáková, Ignác Kolec, Radoslav Olekšák, Jozef Uhler, Radovan Jenčík a Roman Weinštuk. Poslanci sa spojili do piatich klubov.Plat


Nový bratislavský primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý, odišiel z SDKÚ-DS) bude zarábať mesačne 4503 eur. Noví mestskí poslanci mu dnes určili rovnaký plat, s ktorým končil už dnes bývalý primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD).

Primátorovi patrí tento rok minimálny mesačný plat vo výške 2950 eur. Vypočítava sa súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku. Priemerná mzda za minulý rok bola na úrovni 824 eur a Nesrovnal je zaradený v deviatej platobnej skupine podľa počtu obyvateľov s násobkom 3,58. Mestské zastupiteľstvo však môže minimálny plat zvýšiť až o 70 percent.

"Nesrovnal preberá mesto tak, ako ho Ftáčnik zanechal a mal by začať na rovnakom plate," argumentoval dnes Jozef Uhler, predseda klubu zloženého zo strán SDKÚ-DS, Sieť a nezávislých.

To, že Nesrovnal nedostal zatiaľ iba základný plat, sa však nepáčilo Milanovi Vetrákovi (Bratislavský klub). "Nie je štandardom, že sa od prvého dňa dáva nejaké zvýšenie platu alebo odmena, to sa dáva až po nejakom čase. Ešte nevieme, ako sa bude primátor vo funkcii správať a už mu budeme dávať odmenu," uviedol Vetrák. Nakoniec bol však sám, ktorý hlasoval proti, zvyšných 41 poslancov plat vo výške 4503 eur odobrilo.

Platové pomery šéfov samospráv upravuje zákon o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest. Primátorov plat musí podľa zákona mestské zastupiteľstvo prerokovať raz ročne.

Nechce tolerovať stranícke tričká


Predseda bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo podporil filozofiu nového primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, ktorý na dnešnom ustanovujúcom zasadnutí bratislavského mestského zastupiteľstva (MsZ) vyzval na prácu a rozhodovanie o fungovaní mesta bez straníckych záujmov. Frešo vo svojom príhovore k novozvoleným poslancom uviedol, že v tomto duchu chce aj on rozvíjať spoluprácu medzi krajom, magistrátom a mestskými časťami Bratislavy.

"To je presne to, čo od nás ľudia očakávajú," uviedol Frešo. Dodal, že obyvatelia Bratislavy i Bratislavského kraja nebudú svojich volených zástupcov hodnotiť podľa toho, ako vedú politické rokovania či zákulisné dohody, ale podľa toho, ako bude vyzerať napr. doprava, či bude cez Dunaj nový most a či sa podarí zrealizovať projekty, slúžiace obyvateľom Bratislavy aj v budúcnosti. "Chcem vám zaželať, aby nás viedol tento spoločný cieľ," povedal Frešo.

Médiám neskôr prezentoval aj svoje presvedčenie o dobrej spolupráci s novým primátorom. "Viem si predstaviť, že v ďalšom období lepšie zladíme stratégie pri dlhodobejších projektoch, ktoré sa týkajú Bratislavy i Bratislavského kraja," povedal Frešo.