< sekcia Bratislava

Parkovanie pri jazerách v Čunove je nebezpečné, varujú občania

Ilustračné foto Foto: BSK/flickr.com

Občania apelujú na obec, aby sa upravilo momentálne parkovanie na horúcom asfalte a vyschnutej tráve vedľa hlavnej cesty medzi Rajkou a Rusovcami.

Bratislava 7. júla (TASR) – Starostka mestskej časti Bratislavy - Čunova Gabriela Ferenčáková bude rokovať s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy o opatreniach, ktoré majú vyriešiť parkovanie pre návštevníkov jazera v Čunove. Na okamžité rozhodnutie riešiť tento problém s kompetentnými ju vyzvali hlasy občanov. Tí apelujú na ňu i na obec, aby sa upravilo momentálne parkovanie na horúcom asfalte a vyschnutej tráve vedľa hlavnej cesty medzi Rajkou a Rusovcami, kde autá navyše obmedzujú chod premávky na príjazdovej ceste z Maďarska.

„To nie je problém, o ktorom by sme nevedeli, alebo nechceli ho riešiť už dlhodobo,“ povedala dnes pre TASR starostka Čunova Gabriela Ferenčáková. „Vždy v lete, keď prídu horúčavy, sa však problém stáva akútnym. My v obci to sami nevyriešime, pretože príjazdová cesta k jazerám patrí hlavnému mestu. Oni musia navrhnúť a urobiť opatrenia, aby tam vznikla bezpečná parkovacia plocha pre autá i tie, ktoré okolo nich jazdia po hlavnej ceste“, dodala starostka.

Pripomenula, že zaparkované autá nie sú jediný problém pre kúpajúcich sa i kompetentných. Kúpanie je totiž povolené len v „malom“ čunovskom jazere. Vo „veľkom“ by sa kúpať vôbec nemalo. „Jazerá v Čunove a v Rusovciach už nie sú v ochrannom pásme vodného zdroja. To sa vyriešilo vybudovaním vodného diela Gabčíkovo. „Veľké“ jazero však stále spadá do oblasti chránenej prírody. Do „malého“ jazera je však zlý prístup, a tak kúpajúci sa dávajú prednosť „veľkému“, hodnotí aktuálny stav starostka Ferenčáková. „Keďže obec nie je vlastníkom jazier a všetkých pozemkov okolo, vrátane prístupových ciest, nemôže areál ani ohradiť, ani uzamknúť bránou“, zdôraznila pre TASR starostka Čunova.