Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Bratislava

Slovenský národný archív pozýva na DOD

Na snímke miestnosť na dezinfekcie dokumentov počas dňa otvorených dverí (DOD) pre školy v Slovenskom národnom archíve v Bratislave v piatok 14. júna 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Archív tradične sprístupňuje v júni svoje priestory pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov (9. 6.).

Bratislava 14. júna (TASR) - V Slovenskom národnom archíve v Bratislave sa v piatok koná pre školy deň otvorených dverí (DOD). Verejnosti archív otvorí svoje brány v sobotu (15. 6.). TASR o tom informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann. Podotkol, že archív tradične sprístupňuje v júni svoje priestory pri príležitosti Medzinárodného dňa archívov (9. 6.).

V priestoroch archívu zorganizovali na piatok exkurzie pre žiakov siedmeho až deviateho ročníka základných škôl a študentov stredných škôl. Akcia je pre študentov od 8.30 do 13.00 h.

Deň otvorených dverí pre verejnosť sa v sobotu uskutoční od 9.00 do 17.00 h. "Počas prehliadky si budú môcť návštevníci pozrieť ukážky zaujímavých archívnych dokumentov z rôznych období dejín Slovenska a tiež ukážky vzácnych tlačí z fondov knižnice Slovenského národného archívu," povedal hovorca. Dodal, že návštevníci sa budú môcť oboznámiť s prácou odborníkov v reštaurátorských dielňach a procesom digitalizácie archívnych dokumentov. Taktiež bude sprístupnený aj archívny depot.

"Exkurziou budú sprevádzať pracovníci archívu, ktorí poskytnú odborný výklad a zodpovedia na všetky zvedavé otázky," vysvetlil Neumann.